На 75-годишна възраст почина големият български композитор Красимир Кюркчийски. За една от емблематичните фигури в българската музикална култура.
Красимир Кюркчийски е един от най-често изпълняваните български композитори в чужбина. Удостоен е с много правителствени отличия, грамоти и награди. Носител е на множество отличия, сред които и награди от Министерството на културата.
Изтъкнатият композитор и диригент е роден на 22 юни 1936 година в Троян. Възпитаник е на Българската държавна консерватория, където завършва композиция при професор Панчо Владигеров. По-късно специализира в Московската консерватория при Дмитрий Шостакович.
Кюркчийски е автор на симфонична ("Симфония - реквием", "Диафонична студия"), вокална, камерна и филмова музика ("Свобода или смърт", "Дърво без корен", "Записки по българските въстания"), на опери ("Юла"), обработки на народни песни, на балета "Козият рог", концерт за пиано и оркестър "В памет на Панчо Владигеров", цикъл хорови песни "Сън за щастие" за смесен хор.
Известно време работи като диригент на оркестъра на ДАНПТ "Филип Кутев", а след това е диригент на хора при ансамбъла за народни песни на Българското радио, известен по-късно като "Мистерията на българските гласове". Именно неговите обработки - "Калиманку, Денку", "Пиленце пее", "Изповед", "Заблеяло агънце", "Месечинко, льо" са включени в поредицата на Марсел Селие "Мистерията на българските гласове", получила награда "Грами".
Поклон пред паметта му!