Парижкият съдебен трибунал осъди на две години условно бившия президент на Франция Жак Ширак, обвинен в раздаване на фиктивни работни места в Парижкото кметство през 90-те г. на 20 в. Това е първият осъден държавен глава в историята на френската република.
Жак Ширак, 12 години президент на Франция, бе осъден на 2 години затвор условно, признат за виновен за конфликт на интереси и злоупотреба с държавни средства по време на мандата си като кмет на Париж преди 20 години. Парижкият съд го определи като основното отговорно лице в процедурата по раздаване на фиктивни работни места на лица от политическия му апарат. Други 9 обвиняеми по делото бяха освободени или получиха минимални присъди.
Съдът не пощади бившия президент въпреки мнението на прокуратурата в полза на неговото освобождаване и въпреки здравословното му състояние. 79-годишният Ширак не присъства на процеса, след като бе освободен с медицинско свидетелство заради сериозно неврологично заболяване и увредена памет.
Дали осъденият ще обжалва присъдата, ще стане ясно до довечера, обясни адвокат Киежман, защитавал Ширак. Според защитниците бившият държавен глава е приел "спокойно" новината.
Елисейският дворец остави без реакция вестта за съдебното решение. Премиерът на Франция Франсоа Фийон определи като "закъсняла", 20 години след случилото се, присъдата над Жак Ширак, а говорителят на социалистическата партия Бьоноа Амон видя в нея "добър знак за демокрацията". Бившата магистратка и кандидат-президент от партията на еколозите Ева Жоли настоя за отстраняването на Ширак от Конституционния съд на Франция. Франсоа Оланд, кандидат за президент на социалистите заяви, че решението е било необходимо, за да се избегне чувството за безнаказаност. Първата присъда над държавен глава в историята на френската република бе определена като "много сурова" от представителите на десницата. Те изразиха надежда, че хората няма да забравят политическите и човешки достойнства на бившия държавен глава.
Жак Ширак може да загуби знака на Почетния легион, след като бе осъден. Уставът на Легиона предвижда отнемане на отличието при наказателна присъда.
Информация на кореспондента на БНР в Париж Юлия Талева.