Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Симеонова: В 62 общини се строят центрове за настаняване от семеен тип

Снимка: БГНЕС
Ние предприехме много решителни действия по отношение на политиката и реформата за настаняване на децата с увреждания и стартирахме неслучайно тази реформа, защото условията са изключително тежки и унизителни. Сякаш нашето общество е искало да скрие от погледа си тези хора и затова бяхме категорично решени да стартираме за домовете с деца с увреждания. Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова в предаването "Преди всички".

Наистина процесът върви малко по-бавно, отколкото и на нас ни се иска, но става дума за процедури, които се осъществяват по оперативните програми и въпреки всичко се работи със сериозни темпове. В момента се случват интервенции в 62 общини, в които започва строителство на центрове за настаняване от семеен тип за децата и младежите до 18-годишна възраст. След това те ще бъдат изведени от тези специализираните институции и ще бъдат настанени в тези центрове. Паралелно с това в момента се осъществяват сериозни дейности. Аз много благодаря на БХК. По техни сигнали ние направихме спешни проверки по отношение на това, че в един техен доклад беше записано, че деца в България все още продължават да умират от недохранване. Когато направихме проверка, се установи, че за съжаление години наред на тези деца не е правена оценка на здравния статус на тези деца, обясни тя.

Само за миналата година сме разкрили 11 нови услуги специално за лица с умствени проблеми и са настанени 350 лица. Имаме повече 1200 молби от семейства на хора с психични проблеми да бъдат настанени в специализирани институции, допълни Симеонова.

Старши-юристът в Българския хелзински комитет Анета Генова заяви, че много често възрастните хора с увреждания стават жертва на злоупотреби на техните близки. Злоупотребата се случва понякога заради липсата на знания как да помогнат на близкия си, който е с психични отклонения, каза тя.

По думите й понякога близките злоупотребяват с финансовите средства и имуществото на близките им с увреждания: Двете неща, които могат да се направят, са законодателни и практически. Практическите са да се осигурят услуги за подкрепа не само на самите хора с психически увреждания, а и на техните близки. Реални услуги, които да предоставят реална помощ. От друга страна, контролът трябва да бъде ефективен и истински.

Цялото интервю с Валентина Симеонова и Анета Генова чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна