На 26 февруари в над 15 градове ще се проведе поредният национален протест против високите цени на горивата, организиран отново от гражданско сдружение "Сила". Симеон Илков от "Сила" обясни, че ще протестират заради ниския стандарт на живота и спекулативното повишаване на цената на горивата. Той даде пример с Люксембург, където средната работна заплата е около 3700 лв., а горивата са на същата цена, каквато е у нас. У нас цените не се формират прозрачно, каза Илков. За мене все още не е ясно кой е контролният орган, следящ повишаване на цените, продажбите. Най-конкретното нещо, което ще искаме, е оставката на финасовия минисътър и оставката на министъра на вътрешните работи.
Андрей Делчев от Българската петролна и газова асоциация обясни, че предпоставката за повишаване на цените на горивата са световните цени на петрола. В стойността на течните горива голяма част са акцизи и данъци, но това е установено по друг начин. Паниката е тази, която тика цената нагоре - от това дали Иран ще доставя, дали ще има война в региона и т.н. България като малък пазар изпитва всички тежести от това.
Икономистът проф. Ганчо Ганчев допълни, че към повишаването на цените на петрола влияние оказва и ниският курс на еврото. Последиците ще бъдат негативни. Подобно покачване на цените имаше през 2008 г., непосредствено преди глобалната криза, дори някои икономисти смятат, че това е било една от причините за рецесията. Едно прекалено покачване на цените на енергоносителите винаги има силно негативно отражение върху глобалната икономика.
В звуковите файлове можете да чуете мненията.