Интервю на Катя Лещанска и Надежда Цекулова с Деница Сачева
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Липсва адекватна и прозрачна информация за това какво се случва с цените лекарствата и как се формират те. Здравната каса и до този момент не е съвсем прозрачна в правилата си и в информацията, която дава. Нямаме отчет такъв, какъвто би следвало Касата да прави по закон, с детайлна разбивка на това за какво са отишли нашите пари. Очевидно хората, които управляват здравната система, не разбират, че повече в нея с административно-командни механизми те не могат да налагат каквито и да било цени и регламенти. Това коментира в предаването "От петък до петък" Деница Сачева от Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. По думите й в момента на пазара липсва конкуренция. Според нея една от причините затова е размиването на отговорността по отношение на лекарствата.
Колкото по-некомпетентни личности се занимават с тази тема, толкова тази тема ще продължава да бъде неясна за хората и толкова повече ще остават съмненията за корупция, смята тя.
Сачева подчерта, че интерес от прозрачността имат и гражданите, но и политиците: Ако в България има определени играчи, които имат отношение към това нещата да бъдат непрозрачни, то това са хора, които имат икономически интереси.
Начинът, по който Бойко Борисов подходи с бонусите, и начинът, по който Стефан Константинов подхожда с лекарствата, вероятно може да се определи с думата комунизъм. Цените на лекарствата могат да бъдат намалени при други механизми – това са на първо място конкуренция, на второ място – преговори, категорична е Деница Сачева. Според нея хората, които в момента управляват здравеопазването, не са достатъчно компетентни: Абсурдно е здравният министър да казва "Това не го знам. Това не го разбрах". Не мисля, че човек, който не може да се ориентира вътре в рамките на системата, не познава процесите, законите и задълженията си, ще бъде полезен на тази система.
Хората се интересуват и от цените на лекарствата, но и от начина, по който се харчи общественият ресурс, защото през обществени фондове имаме почти 800 млн. лв. за лекарства и не е без значение как се организира харченето на тези пари. Дебатът, както тръгна, ще доведе до това, че няма да стигнем до правилния път. Започнахме от серия журналистически разследвания за монопола във фармацевтичния пазар и стигнахме до там, че едва ли не със закон ще се връщат цените от 2010 г., което е абсурден лабиринт. Дори не мога да повярвам, че министър в XXI век може да предложи в парламента със закон да бъдат регламентирани цени към определена дата, коментира още Деница Сачева.