Испанците най-накрая биха французите и стигнаха полуфинал на Евро 2012

С два гола на полузащитника Чаби Алонсо отборът на Испания победи Франция с 2:0 и се класира за полуфиналите на европейското първенство по футбол, където в сряда, 27-юни, отново на стадиона в Донецк ще играе срещу Португалия и Кристиано Роналдо. Това е и първата победа на Испания над Франция в официален мач след 5 загуби и един равен мач. Герой за настоящия европейски и световен шампион стана полузащитникът Чаби Алонсо, който днес имаше още един повод за празнуване - на стадиона Донбас Арена в Донецк той изигра своя мач номер 100 с фланелката на испанския национален отбор. В 19-та минута Андрес Иниеста започна атака по фланга и подаде на левия защитник Жорди Алба, който преодоля Матийо Дебюши и центрира от самата аутлиния. Топката попадна в Чаби Алонсо, който с удар с глава от около десетина метра изпрати топката в мрежата на капитана на френския национален отбор Юго Лорис - 1:0 за Испания. А своя втори гол Чаби Алонсо отбеляза в първата минута на даденото продължения след края на мача от италианския съдия Никола Рацоли, който отсъди дузпа за нарушение срещу резервата Педро от френския защитник Антони Ревейер. От бялата точка Чаби Алонсо бе точен - 2:0 за Испания.

Във вчерашния четвъртфинален мач селекционерът на испанците Висенте Дел Боске отново заложи на тактиката "9 лъжци", както нарекоха в испанската преса решението му да играе без централния нападател и голмайстор Фернандо Торес за сметка на "фалшивата деветка" Сеск Фабрегас. Впрочем в 67-та минута Сеск Фабрегас бе сменен именно от Фернандо Торес, който заигра в своя типичен стил на ръба на засадата.

Френският селекционер Лоран Блан пък заложи на подчертано дефанзивна тактика, засилвайки средата на терена с Матийо Дебюши и Флоран Малуда. Френският селекционер Блан все пак 25 минути преди края пусна на терена Самир Насри и голмайстора на френския шампионат Оливие Жиру, но без особен резултат.