Интервю на Никола Миладинов с доц. д-р Леандър Литов
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тъмната енергия и тъмната материя правят 96% от Вселената, които ние не познаваме, познаваме едни 4%. Основната ни задача оттук нататък е да намерим явление или частици, които са извън стандартния модел и които ще ни дадат информация за това какво представляват тези 96%. Това каза в предаването "Събота 150" доц. д-р Леандър Литов, един от учените, участвал в експериментите в ЦЕРН с големия адронен колайдер.
Ако хората са правили изследвания на движението на галактиките, са забелязали, че тяхното поведение съответства сякаш те имат по-голяма маса от това, което се вижда като звезди, звезден прах и т.н. в тях. Оттук излиза, че трябва да има още някаква материя – тя нито излъчва, нито поглъща светлина, поради което ние не я виждаме. Тази материя е наречена тъмна материя. Ние можем да изчислим колко е голяма тази маса. Оказва се, че 23% от общата маса на Вселената действително са за сметка на тази материя. Ние знаем, че нея я има, но ние не знаем от какво е съставена тя, обясни Литов.
Като друг любопитен факт той посочи откритието, че Вселената се разширява с ускорение: Щом нещо се движи, т.е. галактиките се разбягват, трябва да има някаква сила, която ги кара да се разбягват. Ние не знаем коя е тази сила. Можем да пресметнем обаче колко от пълната енергия на Вселената отива за това разширение. Числото е ужасно – 73% от енергията на Вселената отива за това разширение.
Преди дни учени от ЦЕРН обявиха откриването на нова елементарна частица, която може да е неуловимият досега Хигс бозон, изиграл ключова роля във формирането на Вселената. Доц. д-р Леандър Литов обясни какво е Хигс бозон: Ние се опитваме да опишем как е устроен светът, да изградим някаква картина, някакво разбиране, да определим кои са фундаменталните съставящи на материята и как те взаимодействат помежду си. Опитваме се да опишем тази част от Вселената, която познаваме. Имаме стандартен модел, в който нямаше много ясен отговор на въпроса откъде се взима масата на всички частици. Питър Хигс и още няколко човека едновременно предлагат един механизъм за генериране на маса. Базовата идея е – има едно поле, което наричаме хигсово поле, което е навсякъде във Вселената. Частиците, взаимодействайки с това поле, придобиват маса. Тази хипотеза трябва да бъде проверена. Ако тя е вярна, оттам следва, че трябва да съществува частица, която е генетично свързана с това поле, която ние наричаме Хигс бозон. Ако ние видим Хигс бозон, доказваме механизма на генериране на масата. А е Божествена, защото това е поле като Бог, то е навсякъде, взаимодейства с всичко.
Единственият начин Европа да излезе от кризата е да повиши ефективността си във високотехнологичните производства, подчерта Литов. Той е категоричен, че не е вярна информацията, че някои държави ще си замразят вноските в ЦЕРН. По думите му има държави в затруднение, като Гърция например, но те търсят решение. Литов подчерта, че бюджетът на ЦЕРН се използва за поддръжка на инфраструктурата, но хората, които правят измервания, използвайки тази инфраструктура, сами финансират тези изследвания.