В този си вид поправката в Закона за горите не решава проблема с подмяната на съоръжения, заяви Петър Петров, юрист на дружество "Витоша ски", което стопанисва три лифта на Витоша. По думите му правото на строеж за 20 години не оправдава инвестиция, чийто минимален срок на изплащане е 15 години. Освен това стъпките на старите съоръжения не могат да се ползват при замяната им с нови, твърди Петров:
Не може, колкото и да ремонтираш едно старо съоръжение, то да продължи да живее, просто няма резервни части за него. Новите технологии поставят по малко на брой стълбове, на по-далечни разстояния, само че на различни места не могат да стъпват на старите стъпки там, където са били старите съоръжения. Второ - ако евентуално се извършва подмяна, срокът, правото на строеж да не бъде по-дълъг от 20 години, което означава, че срокът за изплащане на едно съоръжение е минимум 15 години. Тоест прави го икономически неизгодно подмяната на едно такова съоръжение.
Петров заяви, че ако някое от съоръженията аварира през предстоящия сезон, то ще спре да работи поради невъзможност за подмяната му.
Според гражданска коалиция "За Витоша" проектът на дружеството предвижда да направи отделните линии по-къси и така цената за качване до Витоша да се повиши. Любомир Костадинов посочи:
Скъпо е това удоволствие ските, скъпо е ходенето на Витоша и трябва да се търсят именно механизми как това да става по-достъпно, а не като го продадеме на един частник, който сега смята да смени лифтовете, така че да ги прави по-къси, след това ще трябва да плащате още един билет, става по-скъпо и по-недостъпно.
В 18.15 часа коалиция "За Витоша" събира съмишленици пред сградата на общината в София, за да връчат отворено писмо до кмета и Общинския съвет.