Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против рестарта на проекта "Белене"

Снимка: Таня Харизанова

Евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев коментира в „Преди всички“ рестарта на проекта за АЕЦ „Белене“.

Проектът АЕЦ „Белене“ премина всички оценки от нашите и от европейските регулиращи органи. Един такъв проект представлява винаги интерес, защото някои от инвеститорите в дългосрочен план могат да сложат пари и да имат съществени печалби. Нещата изобщо не са предрешени. Трябва да се постави в известност българското общество, защото това е инвестиция колкото половината ни бюджет и тя не може да се прави на тъмно. В Европа ясно се пое линия към съкращаване на ядрената енергетика и няма да е лесно. Основният ни проблем е къде ще се продава електричеството от Белене? Ако това е България, възвръщаемостта ще е много дълга. Ако е на пазарите около България и в ЕС, жизнеността на проекта би била доста голяма.

Илиян Василев от Центъра за изследване на Балканите и Черноморския регион:

Не видях доказателствата, че насреща имаме инвеститор. Всичко е обвито във външна форма и много малко съдържание. Цялото общество влиза в една несериозна дискусия. Видях консултанти, но не видях инвеститора. Никога пенсионен фонд не е инвестирал в ядрен обект – това е свръхрисково. Много е подвеждащо, защо трябва да си губим вермето? Няма наивни хора, има хора с интерес. Тези спешни действия ми напомнят на един мораториум преди осем месеца. Груповите интереси са добре организирани, с обществения се играе, защото потребителят е дистанциран от политиците, а избирателят е по-близко. Лесно е да се пробута „горещ картоф“ на следващите поколения, пък те да се оправят. Проектът е засекретен. А това е най-големият проект, много е скъп и може да потопи лодката на българската икономика. "Белене" ще постави под въпрос АЕЦ „Козлодуй“, а и самата ядрена енергетика има нужда от защита, а ние постоянно се занимаваме с несериозни неща.

Михаил Андонов, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг:

Към днешна дата имаме проявен интерес от стратегически инвеститор. За да се стартира като процедура за преговори този интерес, в период от шест до осем месеца ще се уточняват параметрите на сделката и чак след това ще има реално офериране. Можем да говорим за евентуална сделка, ако офертата е благоприятна. Ще стане ясно кой стои зад консорциума, когато получим мандат и подпишем споразумение за водене на преговори. Такава е световната практика - не се появява този, който дава парите и ще строи централата, а идват представители и водят преговори. Ако те са успешни, при сключването на споразумението идват тези, които дават парите. Ние ще заявим, че нито НЕК, нито държавата ще поемат някакви гаранции по този проект.

Темата коментира и Меглена Кунева, председател на "България на гражданите":

Хората са обидени, че по този начин се поднася новината – много изведнъж, без каквато и да било информация за тази компания и без да се има предвид общественото мнение. Става дума за източник на обществена опасност – ядрена енергетика. Освен това трябва да имаме абсолютна гаранция, че имаме пазар. Енергетиката ни трябва да е диверсифицирана. Работим без стратегия за ядрената енергетика.

Енергийният министър Делян Добрев е категоричен, че е рано да се говори за размразяването на АЕЦ "Белене". В телевизионно интервю той обобщи условията към евентуалния инвеститор:

България ще изисква - да няма сключвани дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията и всички бъдещи претенции да отидат при новия собственик.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени