Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Велчев: Бъдещият главен прокурор трябва да бъде човек от системата

Снимка: БГНЕС

Бившият главен прокурор Борис Велчев препоръча наследникът му да е прокурор. Така според него следващият обвинител номер едно ще бъде опазен от грешките и трудностите, който той е срещнал по време на седемгодишния си мандат. За организацията на работа по време на мандата си Велчев каза:

В районната прокуратура във Варна в чекмеджета, в шкафове в мазето бяха открити няколко хиляди дела от 70-те години. През първата година на мандата ми 2008-а бяха 275 хиляди прекратени по давност дела, за миналата година тази цифра е спаднала около 5 пъти. Мисля, че с регистрите за срочност, които има в момента в прокуратурата, този процес е сведен до абсолютния минимум.

Системата е много голяма и в нея работят хора, не винаги с високи възможности, каза още Борис Велчев.

Като прозрачна, дори понякога в повече, оцени работата на прокуратурата след 2006 година Борис Велчев. Той призна за допуснати през годините грешки, както и че е влязъл на четвъртия етаж на съдебната палата като романтик. Велчев видя проблем в шума в медиите, непрекъснатото разкриване на нови факти, непрекъснато даване на трибуна на обвиняеми лица, както и понякога в говоренето на прокурори.

Сигурно е имало случаи, когато коментарите на министрите на вътрешните работи през годините са ни пречели. Имало е случаи, когато коментарите и на други представители на МВР са ни пречили и случаи, в които медиите изкуствено са раздухвали някой проблем, обобщи Велчев.

Той отказа да коментира оправдателните присъди по едно от най скандалните дела, заради които прокуратурата отнесе много критики - делото Цонев-Сантиров-Попов, но коментира поведението при ареста на заместник-градския прокурор Роман Василев:

Беше допуснат много сериозен пропуск. Съответният прокурор, надявам се, си взе и бележка. Той беше и наказан.

Според Борис Велчев, звучи добре, но е клише обещанието да пречупиш корупцията и да се справиш с организираната престъпност, макар че:

Големите, силни и могъщи организирани престъпни групи в България, които съществуваха преди десетина години, вече ги няма. Техните знакови лидери малка част са осъдени, с влязла в сила присъда. Другата част в момента в съда очаква присъдите си на горна инстанция. Трета част само обвиняеми. Четвърта част избягаха. Но групите им ги няма и аз мисля, че това е един добър резултат.

Бившият обвинител номер едно коментира оценките на експертите, според които и авторитарният Филчев, и аристократичният Велчев не са направили нещо съществено за прокуратурата с предупреждението:

Ако действително имате месианско виждане за главния прокурор, който просто влиза в един кабинет, подписва 7-8 документа и престъпността изчезва, ще бъдете разочаровани и от следващия.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени