Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Договорът за "Южен поток" ще е обвързан с цените на доставки на природен газ от Русия

Снимка: Газпром

България ще подпише окончателното инвестиционно решение за участие в строежа на газопровода Южен поток, само ако новият договор с "Газпром" за доставка на природен газ от 2013-та година ни удовлетворява. Това стана ясно от одобрения от правителството проект на окончателно инвестиционно решение за изграждането на "Южен поток" на българска територия.

Енергийният министър ще разреши на Българския енергиен холдинг да приеме инвестиционното решение за газопровода. 

Страната ни поставя условие за приемането и подписването на инвестиционното решение за "Южен поток". Това ще се случи, ако "Булгаргаз" и "Газпромекспорт" сключат нов договор за доставки на руско синьо гориво от 2013 година, което да удовлетворява "Булгаргаз" по критичните по становището на държавното дружество въпроси.

Правителството обсъди параметрите на окончателното инвестиционно решение за строежа на "Южен поток". Газопроводът ще е с дължина близо 540 километра и с капацитет от 63 милиарда кубически метра газ годишно. Изграждането ще струва над три милиарда и триста милиона евро. Цената може да бъде актуализирана в зависимост от дейностите по проекта. Капиталовите разходи за проекта ще бъдат възстановени 15 години след пускане в експлоатация на газопровода. Вътрешната норма за възвръщаемост на собствените средства ще бъде осем процента и трябва да бъде постигната за 25 години.

При невъзможност да се осигури сто процента от финансирането, "Газпром" ще покрие и средствата за участие на българския енергиен холдинг . Той ще връща парите с дивидентите от дейността на тръбата.

Конкретните условия за финансирането ще бъдат уредени с допълнение към акционерното споразумение, но в него няма да се предоставят държавни гаранции. БЕХ също няма да предоставя гаранции и няма да залага пред "Газпром" или свързани с компанията лица акциите си в дружеството "Южен поток"-България като обезпечение за участие.

Проектът "Южен поток" трябва да бъде реализиран в съответствие с европейското законодателство, каза говорителят на Еврокомисията по въпросите на енергетиката Марлене Холцнер. Тя остави без коментар твърденията на опозицията у нас, че Еврокомисията е обезпокоена от този проект:

Нашата позиция за "Южен поток" не се е променила. Ние наистина приветстваме всеки нов проект, който ще докара допълнителни количества газ в Европа. За нас обаче "Южен поток" не е приоритет, защото той представлява ново трасе за доставка, но не отваря път към нови източници на газ. Той, както и всеки подобен проект на територията на Евросъюза, ще трябва да бъде изграден в съответствие с европейското законодателство, заяви говорителят на Европейската комисия Марлене Холцнер.

По публикацията работиха: Мира Стефанова, Диана Чепишева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна