Акционерите в проектната компания, която ще строи "Южен поток", ще подпишат днес в Москва окончателното инвестиционно решение за морската част от газопровода. Целта на "Газпром" е да се увеличат преките доставки на природен газ от Русия в Централна и Югоизточна Европа като се елиминират транзитните рискове.
Официалните тържества, с които ще се отбележи началото на изграждането на "Южен поток", са насрочени за 7-и декември. На практика обаче строителството на газопровода вече е в ход. На руска територия се подготвя полагането на тръбите, които ще докарат природния газ до черноморското градче Анапа. Компресорната станция там също вече се изгражда. 50-процентов дял в проектната компания, която ще строи подводния участък на "Южен поток", принадлежи на "Газпром", 20 процента са на италианския концерн ENI, а германската Wintershall и френската EdF си поделят по 15 процента.
Морският участък с дължина около 900 км ще свърже руското крайбрежие с района на Варна, откъдето "Южен поток" ще продължи през България, Сърбия, Унгария и Словения до италианското градче Тарвизио. Проектната максимална мощност на газопровода е 63 милиарда куб. метра годишно, а предварителните изчисления сочат, че стойността на проекта може да достигне 16 милиарда евро.
Очаква се утре и България да подпише окончателното инвестиционно решение за строителството на "Южен поток" на наша територия.