Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Минчев: Русия няма достатъчно газ, с който да напълни всички нови тръби

Снимка: Архив

Русия няма достатъчно газ, с който да напълни всички тези нови тръби, които построи – двата "Северни потока", "Синия поток", сега "Южен поток". Това заяви в предаването "Събота 150" политологът Огнян Минчев.

Проблемът е в това, че Русия иска да постави на колене Украйна, която съвкупно може да транзитира толкова газ колкото всичките тези нови тръбопроводи взети заедно. Русия иска чисто стратегически да може да държи в шах всички. Ако Украйна не приема руските условия, газът ще тече по "Южен поток" и "Северен поток". Ако България или Германия или друга страна започне да създава проблеми по трасетата, газът може отново да потече през Украйна. От друга страна за Русия е изключително важно да съхрани монопола на доставките за Европа. Русия на практика прави това като оказва натиск върху страните-собственици на газ в Централна Азия и Каспийския басейн, за да може по този начин да блокира алтернативните варианти на газопроводи като "Набуко" и да запази разпределителния монопол на газа, идващ от Азия към Европа.

Отстъпвайки пред натиска на Русия да подпишем буквално месец и половина преди влизането в сила на третия енергиен пакет, не постъпваме особено лоялно към ЕС и към самите себе си, тъй като третият енергиен пакет е насочен към гарантиране на диверсифицирани потоци и енергия преди всичко за страни като България, които са уязвими, подчерта Минчев.

Политологът добави още: Преминаването през територията на една страна на подобен голям инфраструктурен проект по правило е полезно за националния интерес, тъй като става въпрос за стратегическа инфраструктура, която ако се контролира от съответната държава, е източник както на стратегически бонуси, така и на евентуална финансова печалба. В зависимост от това по какъв начин ще се реализира проектът, българската държава и дългосрочният български национален интерес могат да получат определени бонуси, но също така към днешна дата можем да зададем множество въпроси и да изкажем също и множество съмнения.

Енергийният експерт проф. Атанас Тасев изказа мнение: Проектът "Южен поток" е стратегически, но повече геополитически индексиран, отколкото икономически, което означаваше, че волята на Русия ще бъде категорична и той ще се случи. Това е най-целесъобразният и най-реалистичният към сегашното стечение на обстоятелствата на територията на Европа проект.

Най-големият секрет, който Медведев не желаеше да каже пред аудиторията, беше базовата цена на газа. Ще бъде очевидно някъде малко по-малко от 400 долара, а формулата, която индексира, е равна на единица в момента, т.е. оттук нататък за 10-годишен период, освен ако нещо не се преразгледа през 6-те години, ние ще имаме една модулация по отношение на стария тренд около 300 млн. долара на годишна база. Това е една много сериозна отстъпка. Лично аз изразих своята изненада, че Русия в стремежа си да реализира "Южен поток" направи такава сериозна отстъпка за една малка държава, малък консуматор, каквато сме ние, добави мнението си експертът.

България направи неочакван завой, като се отказа да инвестира собствения си капитал, т.е. 550 млрд. станаха икономически нацелесъобразни да бъдат инвестирани в тази тръба, подчерта Тасев и добави в този смисъл, че в момента България не носи абсолютни никакви рискове до 15-тата година, а след това паричният поток става доста съществен. Според него тогава вече ние наистина, запазвайки 50-процентното си участие, ще печелим доста. Транзитните такси в средносрочен план ще бъдат гарантирани, а в краткосрочен план те нас не ни касаят, добави той.

Нито "Набуко", нито "Южен поток" ще ни гарантират истинска енергийна независимост. Голямата надежда е проучването в Черно море, "Хан Аспарух", бе категоричен Атанас Тасев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна