Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Георги: Направихме достоен избор

Снимка: БГНЕС

Направихме достоен избор, каза в предаването "Преди всички" отец Георги Паликарски от Дупница относно вчерашния избор на делегати на Патриаршеския събор на 24 февруари.

При този избор на 34-ма души избиратели, които избраха от 15 свещеници и 8 миряни, изборът е достоен, защото не може да се обясни 34-ма души на един път да изберем 10 души, които да бъдат номинирани, при това, че 18 души трябва да гласуват за един избирател. Ръководех се от това, че някои от свещениците ги познавах с тяхното служение – това беше преди всичко в мен, и това, което беше сдадено от митрополита.

Според устава на БПЦ митрополитът е този, който събира списъка и той го предлага. Въпросът беше, че архиерейските наместници не бяха съгласни с това, че нямаше хора от духовните околии, коментира отец Георги.

Софийската митрополия преди два дни излезе със становище, че се наблюдава тенденция за саботиране на избора на патриарх. Запитан дали е усетил подобно нещо сред участниците при избора, отец Георги отговори: Не, ни най-малко се показа това нещо между делегатите. Това, което се предложи, се знаеше, плюс това, че дядо Йоан разясни за всеки поотделно от свещениците кой къде служи, на колко години служение е, каква му е службата. Дали е достоен или не – аз не съм съдник и нямам право да съдя. Но въпросът е такъв, че наистина се избраха достойни хора, които да избират бъдещия патриарх на България.

Епископ Инокентий, викарий на Старозагорската митрополия, коментира от своя страна: БПЦ е с най-демократичния устав в живота на всички поместни православни църкви. Някои от църквите, които имаха такова стечение на обстоятелствата – избор на свой патриарх, решават по различен начин своя избор. Наскоро имаше такъв случай, в който се събират членове на Светия синод и се избира един между тях и изборът трае около седмица. Говорим за Антиохийската църква. Ние трябва да бъдем откровени в БПЦ, затова е по-дълъг период от време, защото в този период се получават определени мандати

Епископ Инокентий е категоричен, че изборът на патриарх не е предизвестен: Всеки един в своето амплоа в живота на църквата е в правото си да излъчи това, което той мисли. Считам, че тези 150 души няма да бъдат повлияни от когото и да било.

Радомир Чолаков – юрист, епархийски съветник, който ще бъде един от представителите на Пловдивската епархия на Патриаршеския събор, коментира: След смъртта на дядо Максим пред Църквата стои много сложна задача, защото въпреки всички упреци към него се оказа, че той беше много достоен патриарх, който свърши много важна роля за единството на Църквата и доброто нейно представителство пред обществото и пред братските поместни църкви. В момента задачата пред БПЦ е да избере нов патриарх, който поне приблизително се доближава до образа, който остави дядо Максим, ако щете до неговия стил, до неговия начин, по който ръководеше църквата. Като че ли обществеността очаква, че Църквата трябва да бъде управлявана малко по-динамично, не знам защо. Като че ли на мен ми се ще да мислим в следващите седмици и по този въпрос – от какво има нужда Църквата, от какъв начин на ръководство и от какъв начин на представителство.

Чолаков сподели мнението на дядо Николай, който каза, че следващ патриарх трябва да е човек, който внушава доверие. Църквата не може да се управлява с административни методи, добави той и подчерта: Няма ли го доверието, Църквата започва вътрешно да се разпада. Доверието е ключовата характеристика, която трябва да търсим.

Чолаков припомни, че първоначално митрополитите ще изберат трима, които ще се борят за патриаршеския пост: Тези трима могат да бъдат композирани по такъв начин, не дай си Боже, че изборът да бъде предопределен върху един. /.../ Тримата са важни. Понеже действително има сведения за редица зависимости, добре е в тази тройка да не попаднат най-зависимите, за да се чудим кой е най-малко зависим от най-зависимите.

Много ми се иска нещата в БПЦ да се променят, да се промени образа на свещеника, да се проповядват и възпитават човешки добродетели, да се налага доброто, позитивното, защото вярата без доброто и позитивното е недостатъчна. Ще определя моята позиция в хода на нещата. Това каза проф. Иван Станков – ректор на Тракийския университет, който ще бъде представител на Старозагорската епархия. Според него политиката на Църквата трябва да бъде отворена, трябва да има повече информация и да стане достояние на всички българи. 

Според Димитър Спасов – редактор на списание "Християнство и култура", вчерашният изборен ден е бил успешен. Той добави: Хората, които аз познавам, съм сигурен, че ще гласуват по съвест. Леко ме притесни една група представители на миряните, които се наричат секретари на митрополия. Това е не защото се съмнявам в достойнствата на тези хора, а защото те са в някаква професионална, административна зависимост от своя епископ и ще са в леко неловко положение.

Интервютата чуйте в звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна