Енергийни експерти коментираха в "Преди всички" принципите на разпределяне и заплащане на енергията по повод актуални събития от последните дни - проверките на сметките за парно в София и смяната на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Навсякъде по света получателят на енергията е етажната собственост, подчерта в интервюто на Таня Милушева Валентин Терзийски, заместник–председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.
За да има устойчиво развитие на икономиката, тя трябва да се гледа в нейната цялост. Всеки потребител в България ще следва правилата на зелената енергия. В цените на стоки и услуги ще влиза такса за вредни емисии и парникови газове. Въпрос на ефективно управление е този ресурс да бъде насочен в полза на цялата икономика и потребителите, които са си платили за това. Трябва да се гарантира по-ефективно потребление. Прокламираме в стратегията спазването на пазарния принцип. Преценката е на този, който заплаща – на крайния потребител.
От 1-ви януари влизат нови, по-ниски цени. Проверката се прави лесно и бързо. Трима души минават през стоте абонатни станции, обясни Огнян Винаров, експерт в ДКЕВР.
Тази проверка трябва да се направи веднага. Софийската "Топлофикация" изостава по отношение на инвестициите. 553 милиона и 720 хиляди са приходите на Софийската "Топлофикация". Тя е на печалба 21 млн. въз основа на цените, които ДКЕВР надува, уточни О. Винаров.
Атанас Георгиев, преподавател в СУ "Климент Охридски", каза по повод изискванията на ЕК към България:
Можем да покажем изпълнение на третия либерализационен пакет и да избегнем глобите. За това се иска консенсус. Трябва да гледаме и още по-напред – към изискванията от следващия момент. Българинът ще спечели доста неща – либерализацията не означава непременно по-високи или по-ниски цени. Инфлационен процес ще имаме винаги. Когато се повишават цени в световен мащаб, не можем да очакваме да бъдем остров. Либерализацията ще донесе пазарно определяне на цените на електроенергията и природния газ.
Още по актуалната тема чуйте в звуковите файлове.