Слушател на програма "Хоризонт" сигнализира в предаването "Преди всички": Надписват сметките за ток по много хитър начин, така че дори да бъде занесен електромерът в лаборатория, да не може да бъде хваната измамата.
При съвременните техники по много и най-различни начини може да се манипулира електромерът дистанционно. Подаване на сигнал по силовата мрежа, примерно на дълги вълни, където почти никой не следи диапазана, кратък импулс на определена честота, примерно в електромера има приемник на въпросната честота, един цифров импулс е напълно достатъчен да стартира вирус, което аз наричам "прецакай клиента". По някакъв начин се стартира софтуер враждебен, спрямо клиента и крадлив. Защо подмениха електромерите? Електромерите трябва да бъдат дадени на независима лаборатория извън Чехословакия, Германия и Австрия. Прокуратурата трябва да обвини ръковоствата на електроразпределителните дружества в организирана престъпна група, която се занимава с кражба чрез измама в условията на рекет. Рекет, защото ако не си платиш измамата, т.е. некоректната сметка, ти изключват тока. Ако се сравнят количествата на закупена и количествата на продадена електоренергия от дружествата - ясно ще се види. Ако случайно съвпадат тези показатели - значи нарушенията са в НЕК.
7 хиляди 513 заявления за проверки на електромери са постъпили миналата година в Института по метрология, като 1 084 от исканията са подадени от граждани, а останалите от енергоразпределителните дружества, каза в предаването Цветанка Соколова - началник отдел в Института по метрология.
По-често отчитаните проблеми с електромери са технически дефект или се отнася за манипулирани уреди, като при по-новите модели електромери става въпрос за хардуерна намеса, каза още Соколова.
Интервютата на Таня Милушева по темата можете да чуете от звуковия файл.