Финансовата криза в Кипър доведе до първите промени в правителството на страната. Днес министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис подаде оставка, която бе приета от президента Никос Анастасиадис.
Като причина за това решение бе посочено желанието на Сарис да облекчи работата на анкетната комисия, която встъпи в длъжност днес, по разследването на причините и виновните за финансовата и икономическа катастрофа на Кипър. Нейната работа обхваща и периода, през който Сарис бе председател на Лаики банк – най-тежко задлъжнялата кипърска банка, която допринесе най-много за срива в банковата система и която бе ликвидирана с решението на Еврогрупата.
Като високопоставен член на ръководството й, което ще бъде разследвано, е несъвместимо той да запази поста си на министър, заяви лично Сарис. Той подчерта и че е поел Министерството на финансите, за да помогне в преговорите между правителството на Кипър и тройката международни кредитори по сключването на споразумението за спасителен заем, което днес бе финализирано.
Анастасиадис благодари на Сарис за участието му в трудните преговори с тройката.
С оставката си Сарис обаче плаща за безпрецедентното решение на Еврогрупата за "подстригване" на депозитите, както и за провала на преговорите в Москва, които той лично води, но не успя да договори помощ от Русия.
Михалис Сарис е известен икономист и вече e заемал поста на финансов министър. Той заедно с външния министър бяха първите назначения в новото правителство на президента Никос Анастасиадис.
За министър на финансите е определен Харис Георгиадис, досегашен министър на труда и социалното осигуряване.
Един от последните актове на Сарис като финансов министър бе издаденото днес разпореждане за частично облекчаване на строгия контрол върху паричните транзакции в кипърските банки. Разрешават се плащания с чекове за сума в размер на 9000 евро на месец на човек от сметки в една банка по сметки в друга банка. Вдига се и таванът за парични преводи, които не се нуждаят от одобрение от Централната банка, от 5000 евро на 25 000 евро на ден, което основно цели да облекчи бизнеса. След продължителни преговори през изминалатанощ правителството и Централната банка успяха да договорят с тройката размразяването на 10% от депозитите над 100 000 евро в Банката на Кипър, за да се даде възможност на компаниите да работят.