Общото събрание на ООН прие първия Международен договор за търговия с оръжия, който въвежда общи стандарти за търговия с конвенционалните оръжия, от стрелковите оръжия до бойни кораби и танкове. Годишно приходите от търговията с конвенционални оръжия възлизат на 70 милиарда долара.
В подкрепа на документа гласуваха 154 страни. Против бяха само три - Иран, Сирия и Северна Корея. Двайсет и три държави се въздържаха. Сред тях са някои от основните износители - Русия и Китай, както и някои от основните купувачи - Египет, Индия и Индонезия.
Подготовката на договора продължи цели седем години. До гласуването му в Общото събрание на ООН се стигна, след като конференцията, на която той трябваше да бъде приет, не успя да постигне консенсус заради гласуването "против" на Иран, Северна Корея и Сирия. Председателят на Общото събрание на ООН Вук Йеремич изтъкна важността на договора:
Той е и новаторски по много начини. Посочва, че страните-износителки ще имат законовото задължение да съобщават за продажбите и прехвърлянията на оръжие. Също така ще бъдат задължени да извършват оценка дали въоръжението, което продават, може да бъде използвано за нарушаване на правата на човека и хуманитарното право.
Документът ще бъде открит за ратификация на 3 юни 2013-а година и ще влезе в сила, ако го подпишат 50 страни-членки на ООН.