Изтеглянето ще започне в следващите 10-12 дни, което на практика е ново отлагане. Преговорите, които се водят, са за това дали да бъде разрешено на бойците на ПКК да се изтеглят въоръжени или оръжието да бъде иззето. От страна на правителството вече има едно разпореждане, с което се дава пълномощие на валиите в областите да контролират изтеглянето, за да не се стигне до сблъсъци, ако това бъде оставено на армията. Това коментира в предаването "Събота 150" журналистът Зоя Христова. По думите й, този процес на изтегляне ще бъде дълъг и мъчителен. Тя припомни, че до преди година турската държава отказваше да води каквито и да е преговори с ПКК, тъй като тя е терористична организация.
Преговорите са много сложни. Те не се водят официално, посочи Христова и добави:
Първото постигнато нещо е изтеглянето на въоръжените бойци, което ще доведе до успокояване на напрежението в района. От друга страна турското правителство се ангажира и започна внасянето в парламента на закони, които биха отговорили на някои от исканията на кюрдските бунтовници, като първият закон е за възможността кюрдите да се защитават в съда на кюрдски език. Някои от исканията, които се обсъждат и могат да станат пречка за този процес, е, че има искане за обща амнистия, с което турското общество доста трудно би се съгласило.
Журналистът посочи и искането на кюрдите да се премахне изречение в Коституцията на страната, а именно това, че всички живеещи в Турция са турци. Според нея това може да бъде спънка за решаването на въпроса.
Едно решаване на кюрдския въпрос би превърнало Турция в модел и дори ще допринесе за още по-голямо засилване на ролята й на регионален лидер, към която тя се стреми, а също и ролята на Ердоган, коментира Христова. Според нея е в интерес и на двете страни да бъде постигнато истинско примирие.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.