от 21.00 часа

"Олимпиакос" срещу "Реал" Мадрид във финала на Евролигата

Баскетболистите на "Олимпиакос" ще се опитат да спечелят отново титлата в Евролигата в повторение на финала от миналата година срещу "Реал" Мадрид

Гръцкият "Олимпиакос" и испанският "Реал" Мадрид се класираха за финала на Евролига-та в зала "О2 Арена" в Лондон. "Олимпиакос" не срещна проблеми с руснаците от ЦСКА Москва и ги победи с 69:52 точки (24:17, 16:11, 13:8, 16:16)
в първия полуфинал. Така гърците за втори път в две поредни години разбиха московските "армейци" и ще играят за титлата срещу "Реал", като ще се опитат да дублират титлата си срещу същия съперник.

Началните минути бяха за руския отбор, но постепенно ситуацията се поизравни- 8:8, а в телевизионния таймаут гърците дръпнаха с 12:10. В края на първата част обаче грешките завладяха ЦСКА, като Каун, Уимс и Папалукас направиха грешки в стрелбата. Във важните моменти пък Папалукас не игра в защита и така резултатът от 15:12 и 17:16 за руснаците приключи до 24:17 за "Олимпиакос".
Втората част започна с тройка на Виктор Хряпа, но след това здравата защита на червено-белите от Пирея не позволи нови точки и отличната стрелба на Хейнс и Папаниколау направиха 33:23. Треньорът на московчани Еторе Месина взе прекъсване, за да сложи ред в отбора си, но това не стана- напротив: грешките се
изсипваха като от рог на изобилието. Така до този момент стрелбата на ЦСКА от наказателната линия беше 3/10, а от игра и от тройката - 5/13. След почивката ЦСКА леко вдигна гарда, заигра малко по-добре в защита, но в атаката както и до този момент, не се получаваше. Красноречив факт е, че един от водещите голмайстори на отбора Милош Теодосич до третата част не беше отбелязал нито
точка, а в крайна сметка приключи мача само с 5. В същото време "Олимпиакос" продължаваше да укрепва аванса си, а 2 секунди преди края на третата част фаул на Теодорос Папалукас стана причина и за най-големия аванс на сънародниците
му - 53:36. Четвъртата част реално нямаше принципно значение за определянето на победителя, а само да бъде фиксиран крайният резултат- 69:52 в полза на "Олимпиакос".

"Реал" Мадрид драматично победи "Барселона" в своеобразно "Ел Класико" със 74:67 точки във втората полуфинална среща в Лондон. След като "Барселона" взе ранен аванс в мача, а след това в началото на четвъртата част поведе и с 9 точки, отличната стрелба на Рейес, Серхио Лул, Серхио Родригес и спечелените топки на Руди Фернандес бяха оръжието на "Реал". Топстрелецът на "Барселона" Анте Томич пък игра 36 минути, след като се контузи и каталунците загубиха от остротата си в атаката. Така важният момент беше 5 минути преди края, когато "Реал" съкрати аванса на противника си и след това с кош на Серхио Родригес изравни за 63:63. От тук до края на мача Фелипе Рейес и Родригес почти не пропускаха при стрелбата, докато за "Барселона" единствено Марселиньо стреляше успешно.