Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК: 41,3% е средната избирателна активност към 17.30 часа

Снимка: БГНЕС

Избирателната активност в страната към 17,30 часа е 41,3 процента, сочат данните на Централната избирателна комисия. Тази активност е по-ниска в сравнение със същия час на изборите през 2009-а година, съобщи говорителят на ЦИК Бисер Троянов.

26 МИР - София област традиционно отбелязва най-висока активност с 51,1% към 17.30 часа. Най-ниска е избирателната активност в Кърджали с 30,66 на сто.

46 процента са гласували в Бургас, във Варна - 41, Велико Търново - 42, в Монтана 44 процента, в Смолян близо 46 на сто, 44 процента в Търговище.

Изборният ден приключва в 20 часа, като той може да продължи в секциите, където има чакащи, но най-късно до 21 часа, посочи Троянов:

Гласуването се извършва действително до 20 часа. Само при условие, че все още има негласували избиратели пред секционното помещение, секционната избирателна комисия може да допусне тези избиратели да гласуват като председателят на Секционната избирателна комисия взема техните лични карти и ги допуска до гласуване. По закон е отбелязано, че това гласуване продължава не по късно от 21 часа.

На въпрос на "Хоризонт" има ли подготовка в квартали с ромско население, където се очаква към този час или малко по късно, непосредствено преди края на изборния ден, струпване на избиратели да бъде създадена тази организация, Троянов отговори:

Организацията такава, каквато е, както за всички останали секции, тя е създадена с оглед удобството на българските граждани през целия ден, сутрин от 7 часа до 20 часа да изразят своите предпочитания и да гласуват ако желаят да направят това и няма основание след 19 часа да има голяма група от негласували избиратели, тъй като те са имали тази възможност през целия ден.

Говорителят на ЦИК изтъкна също, че секционните избирателни комисии имат задължение да допуснат всички лица, имащи право да присъстват при закриване на изборния процес, както и на пребржояването на бюлетините и попълвайки секционния протокол, това са международните и българските наблюдатели, застъпниците на партиите и коалициите, които са регистрирани за конкретната секция, партийните наблюдатели, а така също и журналисти, включително представители на електронни и печатни медии, които да заснемат процеса, по който се извършва това преброяване на бюлетините и съставянето на секционния протокол, а след това и неговото размножаване на ксерокс, което е новост в изборния ни процес.

Характерът на тези сигнали и жалби не са от такъв характер, че да опорочат гласуването. Във вчерашния ден действително се създаде небивала досега ситуация. Компетентността е на друг орган. За ЦИК беше важно да се знае, че намерените бюлетини няма да влязат в обращение в днешния изборен ден и че те се намират под строга охрана. Това каза говорителят на ЦИК Ралица Негенцова от ЦИК.

ЦИК не се занимава с печатането на бюлетините. Това е работа на МС, уточни Негенцова и добави: ЦИК, на базата на сигналите, които бяха получени в медиите, се запозна за какво се касае и от там нататък в компетентността на прокуратурата е да провери на какво се дължи наличието на тези бюлетини. За нас основното беше тези бюлетини да не бъдат включени по един или друг начин, а те да се пазят от охрана.

По публикацията работи: Цвети Стоянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна