Енергетиката е и въпрос на социална справедливост, не може някои семейства да дават една четвърт от доходите си за отопление, заяви председателят на ЕП Мартин Щулц в Брюксел, където завършва извънредният Европейски съвет, на който енергетиката беше водеща тема.
Европейската енергийна политика трябва да гарантира сигурни доставки на поносими и конкурентни цени – така в заключенията от този извънреден Европейски съвет е формулирана основната цел. Средствата за постигането й държавните и правителствените ръководители виждат най-вече в повишаването на енергийната ефективност, разнообразяването на доставките и развитието на местни и възобновяеми източници. На първо място е изграждането на работещ общ енергиен пазар до 2014-а година. До 2015-а г. трябва да станат факт двупосочни връзки, които да сложат край на изолацията на определени страни от европейските електрически и газови мрежи. Още тази есен ще бъде одобрен списък с проекти от общ интерес.
България е най-изолирана сред изолираните, коментира по-рано днес президентът Росен Плевнелиев, подчертавайки значението на това решение за страната ни. Другото важно според него е възможността за по-гъвкаво използване на парите от еврофондовете за енергийна ефективност, която е стимул и за конкурентоспособността, и за заетостта.
До края на годината ЕК трябва да изготви анализ как се формират енергийните цени в отделните страни-членки и как се отразяват на гражданите и на малкия и средния бизнес. Междувременно днес европейските лидери призоваха за допълнително засилване на правата на потребителите, включително и при смяната на доставчици, както и за мерки за защита на най-уязвимите.