От Българската асоциация по рециклиране предлагат кражбата на кабели, релси и пътни знаци да се наказва с до пет години затвор и глоба до 30 хиляди лева. Иска се още да бъдат санкционирани и собствениците на нерегламентираните площадки за скрап, за да бъде спряна незаконната дейност с черни и цветни метали.
Кражбите на метали са се увеличили с 5 на сто за първите три месеца на годината, посочи председателят на асоциацията Борислав Малинов. Според прогнозите му към момента процентът вече е по-голям:
С 15 процента ще се увеличат кражбите на метали през второто тримесечие. От друга страна пък, цените паднаха на металите, така че може между 10 и 15, защото знаете, че има пряка зависимост - колкото повече се увеличават цените, толкова повече се увеличават кражбите.
Това увеличение Малинов си обяснява с броя площадки за скрап, които работят незаконно. В момента регистрираните са 890, а за миналата година те са били около 2 300.
Което веднага поражда въпроса: Ами останалите площадки между 2 300 и 890 - и те какво правят? Според вас дали са затворили, дали са спрели работа, дали са се пренасочили към друг бизнес, защото в България в момента бизнесът "процъфтява"... Нашите наблюдения са, че разликата от 2 300 и 890, поне повече от половината работят незаконно, посочи Малинов.
От Българската асоциация по рециклиране настояват всеки, който приема и съхранява отпадъци от черни и цветни метали без разрешение, да се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и глоба.