Строителството на българския участък от "Южен поток" започва още тази година. Това съобщи Александър Сиромятин, заместник-ръководител на отдела за управление на проекта в "Газпром" по време на кръгла маса, посветена на развитието на проекта.
Изграждането на българския участък ще струва 3,3 млрд. евро. Стойността му е почти половината от общата сума, необходима за изграждане на целия сухопътен участък от проекта – 6,5 млрд. евро, тъй като в България освен тръбите, трябва да се изгради и терминалът, който ще приема цялото количество природен газ за Европа:
Строителството в България ще започне в края на тази година. Имаме подписан с Българския енергиен холдинг план за работа. Разрешението за строителството ще бъде подписано през септември-октомври. Надявам се, че отчуждаването на земите ще бъде завършено към есента на тази година. За това съществуват всички необходими предпоставки.
Сиромятин напомни, че според протокола 30% от изграждането на българската част от "Южен поток" ще се финансира със собствени средства на енергийния холдинг, а за останалите 70% ще се търсят външни финансови източници:
"Газпром" ще финансира 15% от частта на Българския енергиен холдинг, а за останалите 70%, които трябва да бъдат привлечени на принципа на проектното финансиране, скоро се очаква доклад, който да позволи привличането на средствата. Разчитаме, че български строителни фирми ще ни помогнат за изграждането на този газопровод. Заинтересовани сме да развиваме икономиката на България и да осигурим работа на българските компании.
От 1-ви юли започва общественото обсъждане на оценката за въздействие на околната среда на проекта, който вече има положителна оценка от екоминистерството.
Както всички инфраструктурни проекти, преминаващи през територията на България, проектът "Южен поток" е един от главните ни приоритети, заяви транспортният министър Данаил Папазов.
Той подчерта, че пристанищата във Варна и Бургас имат готовност да посрещнат и съхраняват товарите, които ще пристигнат в страната във връзка с изграждането на българския участък от газопровода:
Нашите предприятия са готови да посрещнат предизвикателството по обработката на всички товари и специализирана техника, която ще бъде предназначена за строителството на участъка в България, както водният, така и сухоземният, и пристанищата Варна и Бургас, които вече разполагат и със съответната техника и площи за събиране на оборудването. В момента разработваме специална логистична схема и за обработка и доставка на всички товари до местата, където ще се сглобява газопроводът с "БДЖ-Товарни превози".