Представители на петте партии в Реформаторския блок – "Движение България на гражданите", ДСБ, "Зелените", Народна партия "Свобода и достойнство" и "Синьо единство", представиха промени, които ще настояват да бъдат включени в новия Изборен кодекс.
Представените предложения нямат за цел да представят цялостна дългосрочна реформа на избирателната система, а нови правила, които да гарантират честни избори. Това бе обявено на пресконференцията. Три основни цели стоят в основата на исканите промени, заяви зам.-председателят на ДСБ Петър Москов:
Деполитизиране на изборната администрация, въвеждане на мажоритарност при изборите и контрол върху контролирания и купен вот.
Предложенията за изменения в Изборния кодекс предвиждат следните промени: създаване на актуален списък на избирателите за предсрочните избори на базата на гласувалите в последните 3 вота – местен, президентски и парламентарен. Това, според Йонко Грозев от "Движение България на гражданите", ще реши частично проблема с нереалния брой гласоподаватели в избирателните списъци.
Друго предложения залага на прекратяване на мандата на ЦИК. Според решението на Реформаторския блок, тя трябва да е професионална, подчерта Грозев.
В предложенията за промени се прокарва и идея, която се издигна преди 3 седмици от средите на протестиращите срещу кабинета, а именно намаляване на необходимия брой подписи за издигане на независим кандидат за народен представител на 1% от броя на имащите право на глас в даден многомандатен избирателен район. Това, според 5-те партии, ще увеличи възможността за явяване на независими кандидати и ще изравни условията за участие на партии.
Борислав Сандов – съпредседател на "Зелените", насочи фокуса върху функционирането на изборната администрация и необходимостта от мажоритарен вот.
Исканите промени не са изчерпателни, обясни Димо Гяуров от "Синьо единство". Той разясни, че партиите в Реформаторския блок също застават зад машинното гласуване и за електронен регистър на избирателите, но за тези промени ще е необходимо много повече време.
Преодоляването на порочната практика за контролирания и купения вот не може да стане само с промени в Изборния кодекс, а в дългосрочен план е свързано с промени в основни други закони, посочи председателят на Народна партия "Свобода и достойнство" Корман Исмаилов.
Сред другите основни предложения са съдебен контрол върху всички актове на ЦИК, както и на районните и общинските; в частните медии изрично да се отбелязват платените съобщения от партии и коалиции.
СДС не участваше в представените предложения. Партията не е участвала и в преговорите.
Целия репортаж на Виолета Ашикова можете да чуете от звуковия файл.