Общественото обсъждане на оценката за въздействието върху околната среда на проекта "Южен поток" във Варна премина при повишено напрежение и серия от въпроси на гражданите, живеeщи в района, където ще излизат тръбите на газопровода.
Те не успяха да получат отговор на въпроса защо тръбите ще излизат точно в района на посещавания плаж "Паша дере".
Основните притеснения на хората от района, които протестират от няколко дни, са свързани с повишения шум от компресорната станция, както и от наличието на инфразвук. Според Валентин Станчев, управител на консорциума "Газтек БГ", който проучва проекта прединвестиционно, шумът отговаря на европейските изисквания.
Компресорите на газопровод "Южен поток" са сложени в шумозащитени хангари. Тези шумозащитени хангари няма да допуснат повишаване на шума над нормативите. Ние сме направили много детайлно изследване на шума в доклада по ОВОС, освен притесненията аз разбирам, че населението има притеснения по отношение на инфразвука от компресорите, компресорите се разполагат в тези хангари на отделни фундаменти, което не допуска предаването на вибрации към околната среда.
Станчев каза още, че газопроводът е изчислен така, че да издържа на 9-а степен в сеизмично отношение.
Д-р Радослав Минков, който живее в местността "Ракитника", откъдето има 3,5 километра до газопровода, отново заяви своите притеснения:
Аз не съм срещу този проект. Напротив. Аз просто искам да се съобразят с нас. И мен ме учудва фактът, че някой е решил, че такова голямо нещо трябва да излезе точно на границата на град Варна. На едни хубави прекрасни плажове. Притеснява ме фактът, че "Паша дере" е изключен от новия проект за българското Черноморие. Притеснява ме фактът, че има фирми, които вече са инвестирали и ще инвестират милиарди за проект за разработването на петролни и газови находища в Черно море.