Включването на въоръженото крило на ливанската групировка "Хизбула" в европейския списък на терористичните организации ще бъде една от темите на предстоящия днес в Брюксел Съвет на външните министри.
Решението може да бъде взето само с единодушие. По време на заседанието на специализираната работна група и посланиците миналата седмица не бе постигнато съгласие, но днес се очаква първите дипломати на 28-те страни-членки в Евросъюза да стигнат до компромис.
Проектът предвижда евентуалните санкции да важат само за въоръженото крило на групировката, без по никакъв начин да влияят на политическите контакти с Ливан или на финансовата подкрепа, която страната получава от Евросъюза.
България не смята днес да представя нови доказателства за участието на "Хизбула" в атентата в Сарафово, който е един от мотивите Великобритания и Холандия да настояват за санкции.
Голямото мнозинство страни от Евросъюза подкрепят включването на военното крило на "Хизбула" в списъка на терористичните организации, заяви британският външен министър Уилям Хейг.
При пристигането си в Брюксел Хейг подчерта, че подобна мярка няма да дестабилизира Ливан и Близкия изток, но ще покаже, че Европа е единна и силна срещу тероризма:
Измина една година от ужасния бомбен атентат в България и ние смятаме, че е много важно, когато има терористичен акт на европейска територия, Европейският съюз да дава твърд и ясен отговор. Включването на военното крило на "Хизбула" в списъка ще ни помогне да работим заедно срещу бъдещи терористични атаки и ще изпрати много ясен сигнал на тези, които ги планират, заяви британският дипломат номер едно.
Че консенсусът за санкции срещу военното крило на ливанската групировка не е далече, смята и Линас Линкевичюс - външен министър на председателстващата Евросъюза Литва:
Смятам, че трябва да назовем имена, защото идва време да се каже истината. За това, което направи военното крило на "Хизбула" в региона и другаде, наистина трябва да има европейска реакция. Не смятам, че тя ще навреди на отношенията ни с Ливан. Трябва да създадем някои правила в диалога си и тези правила да се спазват, смята литовският външен министър.
Информация на Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел