Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три пъти по-малко пари за наука и образование се дават у нас спрямо ЕС

Снимка: Архив

През последния месец и половина нищо не е направено по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", която беше оставена в лошо състояние от предишното правителство. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" физикът от Българската академия на науките и бивш лидер на Организацията на младите учени Христо Лафчиев. Крайният срок да бъде готова програмата е септември. Преди година и половина младите учени са подготвили проект за оперативна програма за наука, който са изпратили на Томислав Дончев, Сергей Игнатов и всички други ресорни министри, но не са срещнали отговор. Според учения за наука и образование трябва да се заделят повече пари в следващия програмен период.

Томислав Дончев е разиграл следната схема: определил е методика, по която ще се разпределят парите, и съгласно тази методика за наука и образование – две огромни области, остават 400 млн. евро. Всичко друго отива в други области, където комисионните са много по-богати. За мен е нормално да искаме 2,5 млрд. Средно за наука в ЕС се дава 1% от бюджета. При нас се дават три пъти по-малко. Това е нововъведение на г-н Дянков. Тройната коалиция даваше мъничко повече. За образование се дават между 5% и 7% от БВП, а в България – 3,5%. 400 млн. е подигравка. За мен, ако ни дадат такава програма, всички организации на учените и образователни организации трябва да им я хвърлим обратно в лицето. Да си я взимат и да я изпълняват, както искат, заяви Лафчиев.

Христо Лафчиев и други негови колеги ще се срещнат днес с министъра на образованието професор Анелия Клисарова, за да обсъдят проблемите при печеленото на евросредства в научния сектор.

Искахме да е в по-широк формат срещата – учители, преподаватели, представители на Съвета на ректорите, на БАН, на младите учени – всички хора, заинтересовани от тази програма, да се срещнем очи в очи. Без НПО-тата на една известна мрежа, които просто дърпат чергата към себе си и прибират всички пари от проектите. Нека да кажем, че г-н Томислав Дончев е бил програмен директор на тази мрежа.

В този вариант, който Министерството си е сложило на сайта, от 31-ви май излиза, че лъвският пай от парите за образование ще лапнат центровете за следдипломна квалификация и НПО-тата, които се занимават с интеграция на малцинствата. Извинявайте, милиарди се усвоиха за интеграция на малцинствата, а ефект няма. За каква следдипломна квалификация говорим, след като дипломата няма никаква тежест в България. 

България ще получи в следващия период 14 млрд. евро. Половината по регламент са за селско стопанство. Има регламент как се пишат. Там изрично е отбелязано, че по-голямата част от парите отиват за приоритетите на ЕС с хоризонт 2020-а година. Има пет цели. От тях две са образование и наука. Това означава, че 2/5 трябва да отидат за образование и наука.

Цялото интервю с Христо Лафчиев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна