Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Друмева: Въвеждането на германската избирателна система е добра и силна идея

Снимка: БГНЕС

Въвеждането на германската избирателна система е една добра и силна идея, която се обсъжда. Нейните главни предимства са, че тя съчетава добрите страни на мажоритарна и на пропорционална система. Няма нужда от преференции, защото и двата елемента присъстват, като решаващо значение има пропорцията, т.е. съразмерност между подадени избирателни гласове и превръщането им в мандати. Това обясни в предаването "Нещо повече" проф. Емилия Друмева. Тя допълни, че при тази система трябва да се образуват мажоритарни едномандатни райони.

Щом са едномандатни, това означава, че те трябва да са равни, т.е. по население плюс – минус една допустима норма на отклонение, което означава сериозна подготовка, но си струва.

Проф. Друмева изтъкна, че този начин ще способства, за да се откроят личности: Те влизат в парламента. Бройката, която се печели пропорционално, предните места в листите се заемат от мажоритарно избраните кандидати.

Проф. Друмева открои и други добри страни на немската система.

Друг вариант е сегашната пропорционална система с гласуване с преференции. Според нея разумен праг би бил 6%. Проф. Друмева добави:

Важен въпрос тук е какъв е ефектът от постигане на такова разместване – дали кандидатът от листата, който е събрал достатъчно преференци, напредва с едно място нагоре в листата или той изведнъж отива на първо място в листата, каквато уредба е сега съгласно действащия Изборен кодекс.

Имаме нужда от изборни правила, които да осигуряват периодично освежаване на политическия елит и едновременно с това да гарантират устойчивост и стабилност, категорична е проф. Друмева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна