Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орешарски: Приоритет в бюджета за догодина ще бъде защитата на уязвимите социални групи

Снимка: БГНЕС

Много неща свършихме за тези 100 дни, разбира се и много неща не сме свършили. Повечето фирми усетиха, че ДДС се възстановява в по-нормални срокове. Подчертавам, че има още какво да се работи по този въпрос. Нашата амбиция е следващата година по-скоро забавянето на ДДС трябва да бъде изключение, а не правило, както беше в последните години. От гледна точка на видимите неща, успяхме да направим няколко социални мерки. Разбирам, че те са недостатъчни, но това са горе-долу финансовите възможности на държавата в този момент. Успяхме да актуализираме бюджета, така че да осигурим една част от източниците за социалните мерки. Но по-важното - да създадем предпоставки за нормализиране на управлението на публичните финанси, и за превъртането на дълга, и за разплащане на заварени задължения към бизнеса. Напреднахме и в тази посока. Разплатихме някои от тях, други ще се стремим да разплатим в съкратени срокове. Имаме доста мерки и в областта на здравеопазване, образование, но те на този етап не са толкова видими.

Това каза в интервю за предаването на „Деконструкция” по „Хоризонт“ премиерът Пламен Орешарски. Той изтъкна като положителни групата мерки, насочени към насърчаване на стопанската активност и формиране на една по-конкуретна политическа среда; също и няколко социални мерки. Орешарски сподели, че по някои от мерките се наблюдава известно изоставане:

Като че ли, засега няма видимо изоставане от мерките, които обявих и в парламента още при встъпването на кабинета или малко след встъпването. Аз лично виждам известно забавяне при преструктуриране на Банката за развитие. Ще ускорим там работата. Може би известно забавяне има и при създаване на благоприятен инвестиционен климат. Тук отчасти има и обективни причини, тъй като несигурността в обществения живот кара предприемчивостта да се въздържа на този етап. Надявам се със гласуването на пакет закони тази есен и по обществените поръчки, и по обмяната, на този етап сме идентифицирали над 100 разрешителни и лицензионни режими или административни тежести върху бизнеса, се да направим още една стъпка към по-добрите условия за правене на бизнес. Вижте, аз винаги съм го подчертавал, социалните политики са нещо добро, но най-добрата социална политика е да осигурим заетост на хората, сами да могат да се справят, на не да разчитат на помощта на държавата, която винаги е недостатъчна.

Орешарски поясни и изказването си от петък, че интервютата за чужди медии не създават добра представа за България:

Бих отправил призив към всички общественици, да не смесваме толкова темите за вътрешно-политическата информация и външните ни изявления. Не е хубаво, когато навън изкарваме картината по-черна, отколкото всъщност е. Не искам да кажа, че трябва всичко да се приглажда, а да бъдем откровени, разбира се. Сами си правим лоша услуга, понякога, с по-остра критика, отколкото заслужаваме. Призивът е към всички. Интервюта в чужди медии и изяви имат широк кръг български общественици. Много бих се радвал, ако всички ние малко повече държим на една добра представа за нашата страна. Всъщност, нали знаете – истината никога не е само черна или само бяла. Тя винаги е шарена. И понякога се престараваме със самокритичност, която ни играе лоша шега.

Приоритет в бюджета за догодина ще бъде защитата на уязвимите социални групи, каза Орешарски:

Фискалната картина продължава да бъде напрегната. Следващата година няма да разполагаме с кой знае колко повече пари в сравнение с тази година. Така че не бихме могли да внесем качествен обрат в социалните политики и в разходните направления на държавата. Но ще се опитаме да засилим защита на най-уязвимите групи, на тези които по дефиниция не могат сами да се оправят. Това са и пенсионерите, и хората с увреждания, подрастващите. Ще положим малко повече внимание за образованието, като доста важен сектор не само за социалното ни развитие, а и за икономическото развитие. Образованието е ключ към конкурентоспособност, особено в днешния конкурентен свят, в който дори нации от трети страни вървят много бързо. Разбира се, имаме такова намерение да въведем Швейцарското правило. Ще разгледаме много внимателно социалните ангажименти, така че да подкрепим най-уязвимите групи. Ясно е, че няма пари за по-разкошни социални програми. Ще подкрепим и временната заетост, на този етап, в усилията си да отваряме нови работни места, но не през временна заетост, а бизнесът да отваря тези нови работни места. Ще направим усилия да бюджетният дефицит да не нарасне с повече от тази година. Тоест дори да бъде малко по-нисък в сравнение с тази година, така че да вървим в средносрочен план към фискална консолидация, а не към разпускане на фиска.

За Делян Пеевски премиерът посочи, че може би хората виждат, че решенията се вземат на заседанията на МС. Хубаво е да се дават примери, примерно решението за "Х" е взето въпреки мнението на кабинета. Другото е политиканстване. Кадровите решения не са най-добрият пример. Ако ми посочите обществени обсъждания за кадрови назначения в началото на 90-те г. може би ще отчета като грешка това, че повечето управленски решения не ги обсъждаме обществено. Това не е нормална практика. Не знам някъде в европейска страна да се обсъждат публично кадрови решения, камо ли в по-специални служби.

Пред "Хоризонт" премиерът отново повтори, че секторът Енергетика е в критично състояние. Задлъжнялостта там е над 5 милиарда, каза Орешарски:

Това е една огромна задлъжнялост, която поставя на изпитание устойчивостта на системата и в средносрочен план. Нали не си представяте, че 5 милиарда лева могат много бързо да се погасят. При това бяхме свидетели около смяната на правителствата, даже преди да се формира този кабинет имаше отчетливи искания на участниците в енергийната система за ново увеличение на цени, което задържаме, и ми се струва, че следващите месеци е много важно и мерките, които предприемем за ребалансиране на системата, така че, ако не пълна стабилизация, то поне стъпка по стъпка нормализиране на икономическата кондиция на тази система. Много важна е. Приоритетна е. Тя има хоризонтално значение, т.е. цените на ел. енергията влияят върху конкурентността на бизнеса, от една страна, и, от друга страна, върху реалните доходи на домакинствата.

Запитан при какви обстоятелства би подал оставка, Орешарски отговори, че би сторил това, когато не може да изпълнява функциите си в съответствие с разбирането си. Той приема спокойно вота на недоверие. Няма нищо ненормално в това да се искат вотове. Ако всяка седмица има вот на недоверие, това ще е негативно за опозицията, а не за управлението, смята той.

Орешарски заяви, че правителството си дава сметка, че го очаква тежка зима:

Даваме си сметка за предизвикателствата през зимния сезон, който винаги, от социален аспект, е по-труден, отколкото летният. Правим необходимите анализи за подобряване на социалната политика. Някои мерки вече предприехме и по отношение на маючинските, разширихме и кръга на семействата, които имат достъп за подпомагане за топлоенергия. Не мисля, че трябва да разбалансираме публичните финанси и да застрашим фискалната устойчивост само и единствено с оглед на потискане на конюнктурни въпроси и проблеми, които могат да възникнат. Надявам се цялото общество да си дава сметка за трудностите, през които минава нашата страна. Трудности, които в някаква степен са привнесени отвън от влиянието на външно-икономически условия, но и до голяма степен бяха функция на хаотичната икономическа и финансова политика от последните няколко години, която не може да се оправи за няколко месеца.

За АЕЦ "Белене" и арбитражното дело, Орешарски каза, че винаги ще се притеснява, когато неговата страна е изправена пред арбитраж, независимо от шансовете. Това е човешко, всеки човек би се притеснявал, ако му предстои съдебно дело. Изборът на адвокатската кантора "Уайт енд Кейс" е много добър. Изборът на местна кантора също е направен по-рано", каза премиерът и уточни че и двата са направени от предшествениците му на поста.

Плевнелиев и Орешарски излязоха с обща позиция за Сирия. Орешарски посочи, че изпитва дълбоко уважение към президентската институция.

С президента периодично обсъждаме различни актуални въпроси. Имаме различия по някои от тях. Няма грешка в това. Лошо е всички да мислим еднакво. Но, поне от страна на кабинета, не сме дали никакъв повод да говорим за война на институции. Що се касае до приоритетни въпроси за държавата като примера с обстановката в Сирия и заплахите, които тегнат, това са теми, по които институциите са задължени да намират общ език в интерес на всички наши съграждани.

Относно концентрацията на държавни пари в частни банки, Орешарски заяви, че служебният кабинет е приел наредба и в момента тече 6-месечният срок, в който всички държавни предприятия трябва да приведат в ред депозитите си в банките. Според него, скорошен доклад на Министерство на финансите е показал сериозен напредък в тази посока и концентрацията на депозити в две банки, констатирана преди, вече е намалена.

За изявлението си, че новите управляващи няма да правят ревизия на управлението на ГЕРБ, Орешарски уточни, че не е казал това:

Не казах така. Може би така съм разбран. Казах, че няма да занимавам обществото с наследството, за да не попаднем в сюжетите на приказките за лъжливото овчарче. Спомняте си много добре предходното правителство, което 4 г. се оправдаваше с неблагополучия от последните 20 години, първоначално беше от последните 4, после станаха 20. Каква е ползата от това? За какво са ни избрали хората? Да бъдем историци или да решаваме текущите проблеми? Неколкократно заявих, в т.ч. и от парламентарната трибуна общите параметри на сегашната икономическа ситуация. Казах, че дългът е увеличен с 4 млрд., че резервите са намалени с 4 млрд. лв. С 8 млрд. лв. само публичният сектор е влошил фискалната си позиция. В енергетиката има над 5 млрд. лв.  дългове. Какво повече да направя? Всеки ден да го повтарям, сутрин, обед и вечер, какво ще спечелим от това?

 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени