Проектите за тунела под Шипка и за западната дъга на софийския околовръстен път на София не са отхвърлени и за тях не е отказано европейско финансиране, съобщи за БНР Ширин Уилър, говорител на еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан. Според нея проблемът с тези два проекта може да бъде решен веднага, щом се осигури българското съфинансиране за тях.
Не, това не е отхвърляне на проектите, но имаме притеснения, че няма достатъчно пари за тях по линия на съфинансирането от българска страна. Затова отлагаме оценката им, докато бъдат осигурени необходимите средства от България – и когато това стане, апликационните форми може да бъдат внесени отново, обясни Уилър за това дали можем да смятаме тези проекти за отхвърлени от Брюксел.
По думите й, не може да се каже и че еврофинансирането за тези проекти е спряно.
Не, проблемът не е в европейското финансиране или в парите от наша страна – искаме да сме сигурни, че средствата, които трябва да се осигурят от българска страна, са налице, каза тя.
Запитана дали причина за всичко това не са недостатъци в апликационните форми, които България е внесла в Еврокомисията, Ширин Уилър отговори:
Не става дума за слабости в апликационните форми или за проекти, които не са достатъчно стойностни. Това е просто превантивна мярка, за да избегнем усложнения при сключването на договори по тези проекти, каза говорителят на комисар Йоханес Хан.
Дали обаче тази превантивна мярка не е знак за тревога, че нещо не е наред - по думите й, тя е част от нормалния делови подход за внимателно използване на парите на данъкоплатците, били те български или от останалите европейски страни.
Няма нужда от прекомерна тревога, няма причина проектите да не бъдат внесени отново. Както разбираме, българските власти търсят алтернативни начини да осигурят съфинансирането. Сигурна съм, че въпросът може да бъде разрешен, но надявам се, разбирате, че преди да пристъпим към одобрение на толкова големи проекти, за милиони евро, трябва да сме сигурни, че е осигурено и българското съфинансиране за тях, заяви Уилър.