Пакистанската защитничка на правото за образование на момичетата Малала Юсафзай е тазгодишният носител на наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта. Призът се връчва от Европейския парламент в Страсбург, където Малала ще бъде поканена на официална церемония на 20 ноември.
Малала е 16 годишна ученичка от Пакистан. Когато всички училища са затворени през 2009 за момичета година заради талибаните, тя започва кампания в защита правото на образование. Следва опит за нейното убийство през октомри 2012 година. Тогава тя е простреляна в главата и врата от въоръжени талибани докато се прибира от училище. Тя оцелява и днес се превръща в световно известна личност и лице на Пакистан.
Заместник-ръководителят на посолството на Пакистан в България Тамвир Ахмед каза в предаването „Събота 150“, че цялата нация е отбелязала достиженията на своята сънародничка:
Това, че спечели много награди, най-голямите от тях – наградата „Сахаров“, наградата на Амнести интернешънъл за посланик на съзнанието и „Гордостта на Британия“, е огномна гордост за целия пакистански народ. Всички се гордеят и възхищават на това смело момиче. Само фактът, че пакистанско момиче е било номирано за подобна награда, е гордост за цялата нация.
Според дипломатът би било голяма грешка да случаят на Малала да се приравни с цялостната ситуация на женските права в Пакистан:
Тя принадлежи на долината Сват в северозападната част на страната. Проблемът с отказа на някои жени на правото им на образование е в една тясна ивица по границата на Пакистан. Повечето от тези зони принадлежат на племенни общества със силни племенни традиции. Пакистан е една от малкото страни, където жените са възпрепятствани в правата си, в сравнение с други части от света. Жените изпълняват различни функции от земеделието до медиите , в спорта и политиката, в изкуството, в отбраната. Може би ще се изненадате да научите, че пакистански жени управляват реактивни самолети на въоръжените сили.
Тамвир Ахмед даде пример с провинцията Панджар, където при входях тест за университета от общо от 60 хиляди студенти, явили се на изпита, над 40 хиляди са били жени. Той обясни, че няма нито едно медицинско учреждание, където да не преобладават жените.
Според дипломата Малала е добър пример за маргинализираните общности в пограничните райони, в някои от които жените не се допускат до образование:
Нейният случай ще даде морален стимул на всички момичета, намиращи се в тези райони, да се изправят срещу екстремистките елементи там и да си върнат фундаменталните права, които заслужават.
Цялото интервю с Тамвир Ахмед можете да чуете в звуковия файл.