Дунавската стратегия е приоритет за България и трябва да залегне в Споразумението за партньорство на всяка една страна с Европейската комисия, в която са постъпили 400 проекта за 49 милиарда евро, 150 от които вече се изпълняват, заяви евродепутатът Мария Габриел на обществения дебат във Видин на тема "Дунавската стратегия - възможност за изграждане на регионите в Европа":
В доклада на Европейската комисия бяха дадени 3 напредъка за България в рамките на 2 години. Единият е вторият мост на Дунав, който толкова отдавна искахме да се случи. Другите два проекта - стартиране на интерконекторна газова връзка между България и Сърбия и още един проект по сключено споразумение между България и Румъния за обмен на данни за предотвратяване на наводненията - един много централен за нас проблем.
Ето ги конкретните проекти, с които ние сме заслужили и позитивната оценка на ЕК. Оттам нататък обаче заедно с бизнеса чрез идентифициране на добри практики, на добри проекти и в следващия програмен период, Дунавската стратегия може да се случи.
Стратегията беше представена като стратегия, по която няма финансиране. Днес ние излъчваме друго послание - това е стратегията на по-ефикасно използване на съществуващите финансирания и в тази връзка всяка страна-членка вече има идея за своите суми за следващия програмен период. За нас целта е да защитим мястото на Дунавската стратегия в новите оперативни програми, каза Мария Габриел.