Народното събрание днес ще бъде домакин на кръгла маса на тема "Съвременен поглед върху профилактиката, скрининга и лечението на рака на гърдата" в рамките на отбелязването на Световния месец за борба с това заболяване. Събитието се организира по инициатива на болница "Света София", ВМА и болница "Света Марина" - Варна.
В предаването "Преди всички" д-р Тихомир Гемеджиев от болница "Света София" каза, че негативната статистика за смъртността у нас в резултат на рака на гърдата се дължи на ниския скрининг и здравна култура на населението:
Необходима е масовост и посещение на профилактичните прегледи. Човек не трябва да чака да се появи проблем. Ранното открива на рака на гърдата е спасението. Колкото по-рано се открие, толкова перспективата и лечението са по-леки.
Необяснимо е, че толкова години няма скринингови програми за рак на гърдата, коментира д-р Гемеджиев:
От 20 години в нашата болница се занимаваме с този проблем. Въпреки че не сме онкология, при нас годишно се оперират около 800 жени. Това е тема, която трябва да се коментира с по-висши инстанции, Министерството да предприеме някакви мерки, ако трябва да се задължат жените след определена възраст да посещават такава профилактика и ако не го правят, те да бъдат глобявани. Повечето европейски практики са така. Жените трябва да получават писма от личния лекар и ако не отидат на профилактичен преглед, да бъдат глобявани. Ако има добра профилактика, тези случаи вместо да са около 4 хиляди, да бъдат сведени до 3 хиляди годишно.
Д-р Гемеджиев коментира и прогнозите за 2014-а година, според които при нови над 4 хиляди жени ще се установи рак на гърдата:
Преди две години бяха около 3750 , сега вече минаваме броя от 4 хиляди. Въпреки кампаниите, които непрекъснато се правят, нещата не вървят добре./…/ Ако в рода има човек с такова заболяване, близките трябва да се преглеждат по-често.
Освен редовни прегледи при специалист поне веднъж месечно жените трябва да правят преглед сами, посъветва д-р Гемеджиев.
Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Тихомир Гемеджиев можете да чуете от звуковия файл.