В България има остър дефицит на планински водачи. Според мен това e така, защото част от хората, които завършват курсовете за планински водачи, не могат да се споразумеят с туроператорите, трудът на планинските водачи минава през тях. В новия закон това вече не е така и планинските водачи могат да се регистрират и да работят самостоятелно, но трябва сами да си намери хора, които да водят без помощта на туроператорите. Това каза председателят на Асоциация "Планини и хора" Орлин Чачановски в интервю за предаването "Преди всички".
Чачановски обясни, че за планински водачи могат да се обучават специално лицензирани центрове или в рамките на средното образование, където има създадени паралелки за планински водачи. Такива паралелки има в Троян и в Банско: Училищата в Троян и в Банско всяка година приемат по една паралелка кадри. Вярно е, че хората, които завършват, са на 18 години и трябва да поемат отговорността за живота и здравето на цялата група, но такъв е законът.
Много сериозен проблем е и това, че липсват контролиращите органи, които да следят кой упражнява тази професия. Този контрол би трябвало да се извършва от общините на местна почва и второ – от Агенцията за защита на потребителите, каза Чачановски.
Председателят на Асоциация "Планини и хора" обясни, че в момента се подготвя наредба, която произтича от Закона за туризма, и регламентира начините на придобиване на трудоспособност, условията и начините за практикуване на професията: Тази наредба я работим в тясно сътрудничество с МИЕ, Агенцията по туризъм. Тя ще бъде съгласувана с международните стандарти.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.