След вчерашните сблъсъци пред парламента "Ранобудните студенти" решиха да не прекратяват окупацията на Ректората, но служители на администрацията да бъдат допускани отново в сградата на университета. Един от организаторите - Ивайло Динев, обясни, че решението е взето след събитията от вчерашния ден:
Имаше ескалация на напрежението и доста пребити и арестувани студенти. С оглед на тези събития беше нужно ние да вземем по-твърда позиция и продължаваме с окупацията, въпреки че преди няколко дни обмисляхме да прекратим пълната окупация и да преминем към друга форма на съпротива, но няма как да напускаме т.нар. "наша крепост", след като навън, когато излизаме, сме бити.
Окупацията продължава, продължава ефективно и продължава безсрочно минимум до падане на това правителство, а максимум – до когато трябва. Основната ни цел е да възбудим позаспалото обществено мнение, гражданското общество, което трябва да бъде много критично и да знае, че демокрацията не се състои само по време на избори. Това заяви в предаването "Преди всички" един от окупаторите Манол Глишев.
Това, което научихме снощи на Oбщото ни събрание, е, че има един минимален списък от чиновници, за които ректорът моли да бъдат пуснати и в знак на добра воля ние все пак ще позволим това да се прави. Ние все пак не сме против университета си. С подробностите на този списък вероятно можем да се запознаем по-късно днес. Въпросът е, че става дума за няколко десетки души, които не е лошо да работят, така че да не се смущава и окупацията, коментира студентът и добави, че и преди е имало студентски стачки, но никога стипендиите не са били заплашвани.
Актовете на полицейско насилие и опити за полицейско сплашване към целия стачен щаб и към всички стачкуващи и протестиращи е изключително нетърпим, изтъкна Глишев и добави: Членове на стачния щаб, както и други активни протестиращи, са сплашвани директно по домовете си, получавали са призовки, получавали са посещения от полицията, когато не са у дома. Това е тоталитарно поведение, милиционерско поведение. Това не може да ни уплаши по никакъв начин. Изглежда, че целият репертоар на МВР от преди 1989-а година работи.
За снощния протест Глишев посочи, че около 19 часа е имало няколко запалени боклукчийски кофи, които са били избутвани. Това обаче, по думите му, не е било провокативна акция: Това са най-обикновени граждани, които просто не успяват да търпят създалото се нетърпимо положение в страната. По-късно – след 22 часа, е имало групички от провокатори, които са искали да бият обикновени протестиращи граждани и също напускащи Ректората студенти.
По думите му, агресивното поведение на полицията е било не само към задържаните лица. Той добави, че е имало ниски ритници под камерите от страна на полицаите, както и бой с палки.
Самото задържане се е случило около 4 часа, тъй като всъщност аз постфактум разбрах, че сме задържани. Ние може би повече от половин – един час нямахме ясна представа, че сме задържани, просто бяхме отвъд зоната на кордона, на огражденията и наблюдавахме това, което се случва. Едва в момента, в който започнахме да си задаваме въпроси – защо стоим там и дали можем да тръгнем, разбрахме, че най-вероятно сме задържани. След още около час и половина бяхме отведени в Първо РПУ. Това разказа докторантът от СУ Нора Голешевска. Тя посочи, че полицаите са отказвали да се легитимират, както и да обяснят какви са обвиненията. Тя разказа и какво е провокирало задържането: Фактът, че аз и група студенти сме застанали пред огражденията на пл. "Народно събрание" и отказвахме да станем от там.
Голешевска добави, че от тяхна страна не е имало желание за саботаж, нито пък полицаите са били по-агресивни към тях: Ние тръгнахме към Първо РУП едва ли не с благословията на зам.-директора на СДВР. Може би 2 часа, след като бяхме задържани, той дойде в буса и ни обясни, че няма да бъде повдигнато обвинение в хулиганство, а ще получим забележки, предупреждения.
Голешевска е категорична, че пак ще отиде на протест и ще обжалва издадения от полицията документ.
Интервютата можете да чуете от звуковия файл.