Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Философия на сцената” в дом Витгенщайн

Снимка: Архив

„Философия на сцената” е вече традиционен фестивал, основан от австрийския философ и кинорежисьор Арно Бьолер. Основната идея на фестивала е да се представят „нещата или процесите”, които стават или се случват в „пресечната точка” между философията и изкуството.

Борислав Петранов, директорът на дом Витгенщайн, сподели пред „Артефир”:
Фестивалът се открива от утре 24 ноември. Горди сме, че можем да бъдем домакини на този фестивал. Към него е изключително голям интересът в цял свят. Каква е философията? Тя се изразява в желанието философията като наука да не се затваря само между стените на университетите или дебелите книги, а да стане достояние на повече хора чрез средствата на изкуството и най-вече чрез средствата на театъра. Като човек, който се занимава с театър, съм изключително щастлив, че управлявайки една къща, строена от известен философ, можем да покажем и някои от философските течения чрез средствата на театъра.

Тази година темата е: „Забравеното тяло във философията и науката, представено със средствата на изкуството”. Става въпрос за всички видове тела – за човешкото, обективното, за имагинерното тяло. Във всяка от нашите галерии различни студенти и актьори ще показват точно това претворяване на телата в пространството според различни философски течения. Като отзвук на този фестивал ще има представяне и на един вестник за култура и философия. Казва се „Феър”. Той ще бъде посветен на дом „Витгенщайн” и на 29 ноември ще бъде неговото представяне. След това ще преминем към програмата за българска култура.

На 1 декември организираме съвместно с посолството ни едно голямо събитие в три части. Първата е в нашата зала за конференции, на която ще представим книгата „Българската общност – Австрия” том 1, издание на Държавната агенция на българите в чужбина, на Института за литература при БАН и на Института за фолклор. Екипът беше във Виена през 2008 г. Благодарение на Австрийската академия на науките обиколи и други градове в Австрия и направи едно изследване за българската диаспора тук, корените й назад във времето, днешния съвременен образ на тази общност до 2009 г. След нея общността изключително много се промени, и то за добро. Има много млади хора, които учат във Виена. Българската е втората по големина група във виенските университети. Има много български икономисти, които работят в австрийски банки. Една диаспора, с която можем да се гордеем.

Във втората част на тази вечер ще открием две изложби, които са посветени на предстоящите коледни празници. Едната представя над 15 пловдивски художници и скулптори под надслов „Линия, форма, цвят”. В малката галерия ще покажем традиционната коледна изложба на икони на иконописци от Пловдив. Очакваме много щастлив и добре организиран празник.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени