Eмисия новини
от 09.00 часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от „Мартенски музикални дни”: Камерен ансамбъл „Московски солисти” на 29 март от 19.00 часа

Диригент и солист Юри Башмет, виола.
Снимка: Архив

В програмата:
• А. Шнитке – Трио соната за струнни,
• Ф. Шуберт – Соната Арпеджионе за виола и струнни,
• Колекция от прочути музикални пиеси от Бенда, Такемицу, Моцарт, Рота, Вивалди и др.

Първите сценични изяви на Камерния ансамбъл „Московски солисти” са на 19 май 1992 в Голямата зала на Московската консерватория и на 21 май същата година в парижката зала „Плейел”, когато Юри Башмет събира най-добрите випускници на Московската държавна консерватория.
Оттогава насам „Московски солисти” са имали повече от 1300 концерта в над 40 страни на 5 континента в някои от най-престижните концертни зали в света – Карнеги хол в Ню Йорк, Музикферайн във Виена, Сантори хол в Токио, Роял Албърт хол в Лондон и много други.
Днес световната преса определя ансамбъла като един от най-добрите в света в този жанр, а Ил Темпо го приветства като гласът на страната.
Репертоарът на „Московски солисти” е богат и разнообразен, обхваща произведения на класически и съвременни композитори, както и някои рядко изпълнявани творби със старинна музика.
Работят с такива именити артисти като Святослав Рихтер, Гидон Кремер, Мстислав Ростропович, Сара Чанг, Максим Венгеров, Вадим Репин, Шломо Минц, Барбара Хендрикс, Джеймс Галуей, Лин Харел, Марио Брунело, Стивън Изерлис, Борис Березовски, Олга Бородина, Джеси Норман, Ана Нетребко и Томас Квастхоф.
През 1994 „Московски солисти” осъществяват първия от многото си записи за EMI с Гидон Кремер и Мстислав Ростропович. През 1998 оркестърът записва произведения от Д. Шостакович и Й. Брамс за Sony Classical – запис, който по-късно е обявен за запис на годината от критиката и от списание „Страад”. Номиниран за Грами няколко пъти през годините (1994, 1998, 2007), ансамбълът получава тази престижна музикална награда през 2008 за своя запис на произведения от Стравински и Прокофиев за ОНИКС. През 2009 получава поредната си номинация за CD с музика на китайски и японски композитори.
„Московски солисти” участват в редица забележителни музикални фестивали, включително във фестивала на Ростропович в Евиан, фестивалите в Монтрьо, Вербие, Сидни, Бат, Променадните концерти на Би Би Си в Роял Албърт Хол (Лондон), „Декемврийски вечери” в Москва, „Мартенски музикални дни” в Русе и много други.
През есента на 2009 реализират турне из цяла Русия като свирят изключително на инструменти Страдивариус, които са част от колекцията на руското правителство от уникални музикални инструменти. Това е първото по рода си подобно турне в историята на страната.
Оркестърът участва в редица телевизионни програми, както в Русия, така и в чужбина. Негови концерти са предавани по различни поводи от водещите световни телевизии и радиа, като Би Би Си, Баварското радио, Радио Франс и Ен Ейч Кей.
През 2012 „Московски солисти” навършват 20 години от основаването си.

Юри Башмет

Юри Башмет заема специално място сред музикантите на нашето съвремие, превръщайки виолата, за първи път в историята, в признат солов инструмент. Композитори от цял свят се възползват от появата на този феномен, като написват повече от 50 произведения за виола специално за Башмет.
Присъствието на Башмет на сцената има хипнотизиращ ефект върху публиката. Неслучайно в-к „Таймс” го нарече един от най-великите живи музиканти на света.
Юри Башмет е роден в Ростов на Дон през 1953. Завършва специализираното музикално училище в Лвов през 1971. Следва в Московската консерватория, където негови преподаватели са Вадим Борисовски и Фьодор Дружинин. През 1975 Юри Башмет се сдобива с виола Паоло Тестори (Милано, 1758), на която свири и до ден днешен. Като студент става лауреат на Международния конкурс в Будапеща (II награда, 1975) и в Мюнхен през 1976, където печели Първа награда. Още тогава е наречен феноменално талантлив, а немските вестници пишат: „Що се отнася до перфектната интерпретация и великолепния звук, той може да бъде сравнен само с Давид Ойстрах.”
Работи с най-известните композитори на нашето време, като реализира над 50 премиери на специално написани за него творби от Алфред Шнитке, Пол Рудърс, София Губайдулина, Марк Антъни Търнидж, Александър Раскатов, Джон Тавънър (The Myrrh Bearer), Гия Канчели (Styx), както и редактирания за него и Гидон Кремер „Двоен концерт за цигулка и виола” от Бенджамин Бритън. Известна е също и неговата авторска редакция на Струнното трио на Шнитке за струнен оркестър.
Рециталите на Башмет, както и неговите концерти в ансамбъл, съвместно с такива музиканти като С. Рихтер, М. Ростропович, И. Щерн, А. С. Мутер, М. Аргерих, Г. Кремер, винаги препълват залите, предизвиквайки огромен интерес. Името му се свързва още с първите в света рецитали за виола в едни от най-известните концертни зали – Карнеги хол, Концертгебау, Барбикан, залата на Берлинската филхармония, Ла Скала, Голямата зала на Московската консерватория и Голямата зала на Петербургската филхармония.
Работил е още в съвместни проекти със забележителни диригенти като Р. Кубелик, С. Озава, Г. Рождественски, сър Колин Дейвис, Дж. Гардинър, М. Ростропович, В. Гергиев, Ш. Дютоа, Н. Маринър, М. Тилсън Томас, К. Мазур, Б. Хайтинк, със Сайман Ратъл, Н. Харнонкурт, Ю. Темирканов.
Като солист и диригент Башмет работи с най-добрите симфонични оркестри, сред които Берлинската филхармония, Берлинският симфоничен оркестър, Нюйоркската филхармония, Филхармонията на Сан Франциско, Чикагският симфоничен оркестър, Бостънският симфоничен оркестър, Лондонският симфоничен оркестър, Виенската филхармония и др.
Участва в редица от големите международни фестивали по света, сред които Тангълуд (САЩ), фестивалите в Бордо и Ментон (Франция), Кухмо и Миккели (Финландия), Сиена, Стреза и Соренто (Италия) и др. Артистичен директор е на Международния фестивал на о. Елба (Италия). Башмет е и един от редовните участници в прочутите Променадни концерти на Би Би Си в Роял Албърт Хол.
През 1992 основава ансамбъла „Московски солисти”, а през 2002 става главен диригент и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър „Нова Русия”, с който прави серия от концерти в Москва, както и турнета в Русия, Италия, Франция, Германия, Англия и България.
Започва да дирижира през 1982 и утвърждава репутацията си на артист с уникален глас в съвременното изпълнителско изкуство. Неговият привидно сдържан, без театрални ефекти стил на дирижиране, е белязан от стриктно придържане към текста и невероятна дълбочина на интерпретацията.
Има множество реализирани записи и е ексклузивен артист на Deutsche Grammophon. Печели номинация за Грами за диска Брамс – Шостакович, записан с „Московски солисти” за Sony Classical, а в началото на 2008 става и носител на Грами в категорията за най-добро изпълнение на малък ансамбъл за записите на И. Стравински и С. Прокофиев – творби, чиято премиера Юри Башмет и „Московски солисти” осъществиха на МФ „Мартенски музикални дни” в Русе през 2006.
Юри Башмет е организатор и член на журито в Международния конкурс за виола в Москва, който е единствен по рода си в страната. Професор е в Московската консерватория, почетен член на академичното дружество на Лондонската академия на изкуствата. Преподава в Академията в Сиена (Италия) и в Тур (Франция), Президент е на Международния конкурс за виола на името на Л. Тертис, член е на журито на Международния конкурс за виола в Мюнхен.
Най-голямото признание за таланта на Юри Башмет е неговото назначение за артистичен директор на Музикалния фестивал „Декемврийски вечери” в Москва, ръководен преди това от Рихтер цели 17 години.
Изпълненията на Башмет привличат вниманието на публиката от цял свят. Печели редица награди, сред които Най-добър музикант – инструменталист на годината през 1993 в Лондон. Става и лауреат на Сонингс Мюзикфонд (Дания) – награда, която по-рано е била присъждана на Стравински, Бърнстейн, Бритън, Менухин, Щерн, Рубинщайн, Шостакович, Ростропович, Рихтер и Кремер.
Международният благотворителен фонд, създаден от Ю. Башмет, основава награда на името на Д. Шостакович за забележителни постижения в областта на световното изкуство. Тя е присъждана на Г. Кремер (1994), Т. Квастхоф (1995), В. Третяков (1996), В. Гергиев (1997), А. С. Мутер (1998), О. Бородина (1999), Н. Гутман (2001) и др.
Юри Башмет участва активно в редица мащабни благотворителни проекти: в Карнеги хол с Елтън Джон и Стиви Уондър, в Лондон – в памет на принцеса Даяна, в концерти, приходите от които са предназначени за пострадали при бедствията в Армения и Япония, както и в кампании в полза на деца – инвалиди. Трудно е да се оцени огромният принос на Юри Башмет за световното движение за мир. Тази негова благородна гражданска позиция, съчетана с изключителната му активност като артист, го нарежда сред големите имена на 20-и век.
Юри Башмет живее и работи в Москва.
През 2004 е обявен за почетен гражданин на Русе.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна