Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

134 години от обявяването на София за столица на България

„Изглед на София с часовниковата кула” (1894 г.) от Йозеф Обербауер.
Снимка: архив
Това е решение на Учредителното събрание във Велико Търново взето на 3 април 1879 година.
Интересно е да се отбележи, че първият български общественик, който лансира такава идея в интелектуалните среди от онова време, е първият председател на Българското книжовно дружество проф. Марин Дринов. Тази годишнина стана повод да се обърнем към Мариана Маринова, гл. експерт и завеждащ Софийски исторически музей, която разказа в „Нашият ден”:
„Нашият музей има много интересна история. Открит е през 1928 година и е с много драматична съдба. Той хем съществува, хем няма самостоятелна сграда. Заговори се, че до края на 2013 г. ще имаме своя сграда.
Сега разполагаме с част от сградата на централната минерална баня, която се адаптира за нуждите на музея. Завършен музей с експозиция се надяваме да имаме във възможно най-кратко време, може би в началото на следващата година. В момента предстоят довършителните строителни дейности по адаптация на сградата. Как ще изглежда този музей? Ние се надяваме експозицията по която работим в момента да бъде привлекателна за софиянци. Това ще е място не само за обогатяване на познания, но и място да се почувстваш добре, да е интересно. Това са и новите тенденции в развитие на музейната наука, което се надяваме да реализираме по един балансиран начин.
Историчността няма да отстъпва на атрактивността в експозицията. Ще има много различни зали, всяка с различно представяне. За експозиционни площи ще използваме и коридорите. Едната е за историята на София,  превърнала се от онова провинциално градче през 1879 г. в истинска европейска столица. Част от материалите ще бъдат представени чрез мултимедия, друга част чрез инсталации и различни атрактивни методи. Надяваме се това да бъде добре посрещнато от публиката.
Една от разработените теми е софийската улица, която ще представим не само в пространството, но е във времето и то съвсем автентично. Ще се видят платформа от стар трамвай от 1912 г., колело-паяк от1885 г., бебешка количка от началото на века, възстановка на търговски обекти от началото на 20 век. Мой любим експонат е една скромна кана, внос от Изтока, дошла у нас, когато сме били в пределите на Османската империя.
Голямата част от музейния фонд сега се пази в сградата на банята в басейна, който е пригоден за временно фондохранилище, тъй като предишната ни сграда беше приватизирана. Условията в банята не са блестящи, но това са единствено възможните на този етап.
Предвидено е в адаптираната сграда да има специални помещения за фондохранилища, които ще бъдат климатизирани за всеки различен материал. Отделно ще се пазят тъкани, метал, хартия и пр., както изисква световната практика. Вярваме, че това ще стане с довършването на експозицията, така че Музеят за история на София да отговаря на всички европейски изисквания за показване и съхранение на културни ценности.”

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна