Стотици километри маркирани маршрути, десетки хижи и подслони, разпръснати в най-труднодостъпните кътчета на българската природа и най-вече нереално красиви, недокоснати от човешка ръка гледки! Национален парк „Централен Балкан”, разположен в сърцето на Стара планина, е „златна мина” за хора с приключенски дух, способни с часове да бродят по стръмни планински пътеки, за да стигнат до някой изумително красив водопад, до нащърбено в небето убежище на скални орли или до мрачното гърло на непристъпна пропастна пещера.
Това е една от най-непокътнатите и най-строго защитените от закона територии в България. Не случайно през 2003 г. „Централен Балкан” стана част от европейската екологична мрежа PAN Parks, която опазва най-доброто от природата, намиращо се между Атлантика и Средиземно море. Критериите за членство в мрежата са изключително строги. Най-важното изискване е свързано с наличието на добре запазени природни богатства. А в това отношение „Централен Балкан” е истинска съкровищница. Сред самотните чукари на парка все още можете да срещнете мечка, вълк, дива котка и други животински видове, които отдавна са изчезнали в западноевропейските страни. Да не говорим за птичия свят, представен от 130 редки и застрашени в световен мащаб вида или за обширните букови гори, които покриват, като зелени килими, целия масив. Така че, ако човек реши да грабне раницата и да поеме нагоре по планинските хребети срещата му с дивата природа е 100% гарантирана. Малко хора, включително и у нас обаче, подозират за безценните богатства, стаени сред диплите на Стара планина. Диана Терзиева от дирекцията на националния парк обяснява:
„Онова, което е опазило тази природа в почти първичния й вид, е трудната достъпност. Ако имаше пътища и лесен достъп до тези диви места с изключително сложен релеф, цялото това богатство едва ли щеше да оцелее от набезите на масовия туризъм! Теренът не е от най-лесните. Иска се усилия , за да покориш Стара планина! Но след като човек е вървял 4-5 часа, за да стигне до набелязаната от него точка, усилията му се възнаграждават с уникална среща с непокътнатата природа. Нашата политика е да не превръщаме защитената територия в забранена зона. Там където човек може да влезе, за да й се наслади, се опитваме да му създадем удобства. Така че туристите са добре дошли, стига да уважават природата и да се съобразяват с правилата.”
През националния парк „Централен Балкан” преминават цели 80 км от трансграничната пешеходна магистрала Е-3, която е много добре позната сред любителите на трекинга от цяла Европа. Маршрутът започва от връх Ком в Западна Стара планина, криволичи по билото на Стара планина, напуска пределите на националния парк и стига до черноморския нос Емине – най-източната точка на планината и на страната ни. Гъста мрежа от хижи и добре поддържани пътеки със съответната маркировка улеснява любителите на трекинга. „Поддържаме общо 430 км пешеходни пътеки и 47 маршрута, отвеждащи до различни природни забележителности” – казва Диана Терзиева. В парка са „начертани” и тематични маршрути. Движейки се по тях, туристите могат да се запознаят с определен растителен вид, да стигнат до някое природно явление или до панорамна площадка, от която се разкрива фантастична гледка към близките върхове. По тези пътеки са поставени информационни табла, има изградени дървени мостове, стълби, навеси, заслони и пр. Най-зрелищната атракция на „Централен Балкан” са водопадите.
„За парка са характерни високите водопади – разказва Диана Терзиева. Тук се намира и най-високият водопад на Балканския полуостров - Райското пръскало с височина 124,5 метра. Бавското пръскало пък е водопад, който не е толкова висок, около 54 м. Но хубавото е, че пътеката отвежда посетителя на едно страхотно място – там, където той се ражда, на самия скок на пръскалото, където реката се превръща във водопад. На много малко места човек може да стигне до такова вълшебно място! Освен тази екопътека, изключително популярна е Бяла река край Калофер, която отвежда до много красиви каньони. Популярна е и екопътеката до Видимско пръскало в района на гр. Априлци. Водната каскада е с височина на пада 80 м и се спуска по отвесна каменна стена, дълга 500 м!”
Дирекцията на „Централен Балкан” работи по европроект, свързан със създаване на онлайн карта с GPS координати на съответните маршрути и забележителности в парка. Така туристите ще могат да се ориентират по-лесно сред гъстата мрежа от маркирани пътеки и десетките природни образувания, скътани в най-съкровените гънки на Стара планина.
Снимки: Венета Николова