Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чобанов не очаква санкции от ЕС заради таксата за производителите на зелена енергия

Министърът на финансите Петър Чобанов не очаква санкции от ЕС заради таксата, с която ще бъдат облагани производителите на т.нар. "зелена енергия". Очакваните от това 160 милиона лева той вижда като бюджетен буфер. Балансът между приходите и разходите в бюджета за следващата година е постигнат, заяви Чобанов на семинар на финансовото министерство в курорта "Боровец". 

Като очаквани приходи в бюджета за 2014-а година министър Чобанов посочи строежа на "Южен поток" от средата на годината и други инвестиционни проекти, за които обаче само намекна, без да конкретизира в детайли. Според него заложеният дефицит от 2 % е изпълним предвид очакваното съживяване на икономиката, но остава да бъде резервиран към това дали едновременно в закона трябва да има и национални, и европейски правила. Относно предупрежденията на производителите на слънчева и вятърна енергия, че ще сезират европейските институции, Петър Чобанов отговори, че не очаква санкции за 20-те процента такса, защото всяка европейска държава практикува това. Парите, изчислявани на около 160 милиона лева, ще осигурят допълнителен буфер в бюджета.

По отношение на буфера всеки финансов министър, според мен, би бил доволен да има буфери в бюджета. Това не означава директно и непреодолимо съмнение в числата, които сме предложили като бюджетна прогноза, но виждате и сами, че наложихме и буфера във вида на 5-процентното правило. Сега, като и добавим и буфера, който би се получил, като се приеме тази 20-процентна такса, мисля, че ще отговорим до голяма степен на основните опасения, изразени от опозицията, че приходите няма да се изпълнят около 500 милиона. По отношение на парите на партиите, продължавам да си отстоявам първоначалната позиция, че това си е работа на партиите.

Чобанов призова кметовете бързо да подготвят проекти за финансиране от новия Държавен инвестиционен фонд. За следващата година в него са предвидени 500 милиона лева за развитие на регионите и, при успех на програмата, изпълнението й ще продължи и през следващите години.

Проектите ще бъдат оценявани по 7 основни критерия, сред които генериране на растеж, устойчиво развитие на регионите, осигуряване на работни места и доходи и повишаване конкурентоспособността на икономиката. Областните управители и Сдружението на общините ще разработват и подписват проектите. Междуведомствен съвет от ресорните министри ще събира проектите и след оценка те се декласират и оценяват. Министерският съвет ще бъде крайното звено, което ще реши за отпускането на парите. През януари, или най-късно до средата на февруари, предложенията в т.нар. "шорт-листа" трябва да бъдат подписани, посочи Чобанов. Тук обаче трябва да се отбележи, че на места регионалните власти все още дори не са чували за възможностите на програмата.

По публикацията работи: Наталия Ганчовска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна