На практика основната причина да няма реформа в съдебната система през всички тези години на прехода е нежеланието на водещите политически сили да осъществят такава. На практика има много ясен сблъсък между обществения интерес, който е за независимо правосъдие, и интересите на политическите сили, които имат интерес от правосъдие, което е склонно и изпълнява техните желания. Преодоляването на такъв конфликт минава през събирането на широка обществена подкрепа, която политиците не могат да си позволят да пренебрегнат. Това каза юристът Йонко Грозев в интервю за предаването "Преди всички".
Сериозна съдебна реформа без промяна на Конституцията не е възможна. Това изисква минимум 2/3 мнозинство в парламента, т.е. това означава много широка подкрепа. Този широк консенсус трябва да бъде част от едно цялостно преосмисляне на системата, което минава и през промени в Конституцията. Дали те ще бъдат през свикване на ВНС, нещо, за което Реформаторският блок категорично е изказал като своя цел, или през други промени, които също са възможни, на Конституцията, вече е въпрос на конкретика, но че това е пътят за това да изградим върховенство на закона в страната, за мен няма спор, каза още Грозев.
По думите му, в момента всяка идея за промяна е блокирана заради политическата ситуация: Имаме правителство, което е крайно непредставително, представлява много нисък процент от гласоподавателите в страната и което се опитва всячески да блокира каквато и да е било идея за промяна, защото вижда в това заплаха за собственото си просъществуване.
Според Реформаторския блок най-важните промени в съдебната сфера са в изборите на водещите фигури в съдебната система: Основният проблем са договорености, които се правят предварително между политическите сили и кандидатите, са съответно поведение на кандидатите в интерес на политическата сила, която ги излъчва и прокарване на интересите на тази политическа сила, след като този кандидат вече е в управлението на съдебната власт. Това е основният проблем на системата. Тя затова не може да работи по закон, защото тази зависимост от политическите сили се вкарва още при избора на хора.
По отношение на предложената за главен съдебен инспектор Веселина Танева, Грозев каза: Тя е избрана, преди да има какъвто и да е било разговор. Това е съвсем очевидно, то беше признато и в реплики, коментари около избора. Този избор е станал между политическите партии, преди да бъде предложен на българското общество. Проблемът е в това, че този избор е предварителен и е станал на базата на ангажименти за услуги в бъдеще. Тук става въпрос за влияние и зависимости.
Грозев направи и оценка на първата година на Сотир Цацаров като главен прокурор: Моят основен проблем с изминалата година от управлението на г-н Цацаров като главен прокурор е, че нямаме високо ниво на публичност. Нямаме ясно описание на това кои са приоритетите, няма ясно задаване на целите в управлението на прокуратурата, има ниво на недаване на информация за целите и общата политика на прокуратурата, което влиза в конфликт с основните добри практики.
Цялото интервю с Йонко Грозев можете да чуете от звуковия файл.