В столицата преди дни се проведе голямата международна конференция "Софийски разговори за Европа", която имаше за цел да осъществи обширен дебат за мястото на културата и развитието на Европа чрез културата.
За целта бяха поканени фестивални директори, политици, интелектуалци и различни граждански организации. Един от интересните гости беше бившия културен сенатор на Берлин и действащ председател на инициативата "Душа за Европа" - Фолкер Хасемар.
"Душа за Европа" има офиси в редица големи европейски градове като Берлин, Амстердам, Белград, Порто и Тбилиси. Така "Душа за Европа" изгражда международна мрежа, за да разработва конкретни стъпки и за да бъде сигурна, че Европа използва своя културен потенциал. Инициативата е подкрепена от надпартийната "Парламентарна работна група" в Европейския парламент, която осигурява връзката между работата на инициативата на гражданското общество и тази на политиците.
Още за инициативата "Душа за Европа" – в разговора с Фолкер Хасемар, председателят й и бивш културен сенатор на Берлин, с който Юлия Владимирова се срещна лично.
Преди всичко как се чувствате тук в София?
Добре. Преди всичко, защото моят колега Юрий Вълковски и останалите колеги успяха да организират наистина тази група от хора за голямата конференция на "Душа за Европа". Иначе за първи път съм в София, градът е красив, обикалях през нощта. Но най-важното на посещението ми тук е, че на конференцията дойде и кметът на столицата, че се интересува от проекта ни, това е, което ние искаме. Искаме гражданите да са информирани и ангажирани и да развиват градската реалност заедно.
Какъв е коментарът Ви за конференцията? Вече чухме политици, кметът на София, министърът на културата на България, чухме и интелектуалци, хора от различни сфери...
Мисля, че вече се убедих, че трябва да се мисли от авторитета и компетентността на гражданите в посока на Европа. И тъй като чухме и двама политици, искам да кажа, че идеята ни не е гражданите да критикуват политиците и те да се опитват да се защитават за работата си. Това се случва навсякъде, разбира се. Но ние искаме нещата просто да се случват по нормалния начин, а да намерим и откроим индивидуалните шансове за влияние на самите граждани. Това е нашата тема. Не хората да нападат политиците как те трябва да направят нещо по-добре, а питаме самите хора, гражданите, какво те могат да направят заедно, за да подобрят средата. И това е темата на тази дискусия, която организирахме. И много ми харесаха думите, които казаха интелектуалците от София, те бяха много хубави и в тази посока.
Бихте ли разяснили на слушателите ни какви проекти подготвяте в инициативата "Душа за Европа"?
Единият е, че се опитваме да обединяваме градове. И много се надяваме София да се присъедини към тях. Това е един проект, който с казва "Градове за Европа", за да се изясни и заяви, че градовете не са пасивно разположени в Европа, а че това са продуктивни места. И идеята ни е да ги обединяваме и да се питаме един друг "какви са приносите на градовете за Европа?". И един друг пример, който предстои да бъде дискутиран: как би могла Европа да бъде представена, обяснена, разисквана не от политиците, както сме свикнали всеки ден, а от интелектуалците и артистите, граждани на Европа. Това могат да бъдат и хора от икономиката, но във всеки случай не политици. Защото те винаги са в опасност да представят не нещата, т.е. не Европа, а тяхната политика за Европа. Това е навсякъде е така. Заради това и когато политиците представят държавите си, градовете, нещата тръгват в различна посока, "корабът отплава в друга посока", както се казва. Така ние имаме идея, която мислим да дискутираме и тук: без успех се опитахме да видим с нов поглед и "душевност" представителите на Европейския съюз в градовете. Първоначално бях скептичен, защото не се постигна голям успех, но това е тема, за която днес има нови аргументи и за която днес може да се приказва.