Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Под предлог за нов Изборен кодекс се циментира партийното господство. Това заяви в предаването "Преди всички" политологът Владимир Брезоев, който е член на Обществения съвет към парламентарната комисията за подготовка на документа. Днес комисията трябва да обсъди текстовете на първо четене:
Под въздействие на протестите, партиите през юни месец се уплашиха, че може да паднат от власт. Тогава те ни призоваха чрез Мая Манолова на разговори, консултации и т.н. Тя твърдеше, като изразител на управляващото мнозинство, че по този Изборен кодекс, който в момента действа, нечестен, несправедлив, не може да се правят нови избори и те да бъдат справедливи. Тогава тя каза, че ще отчетат всички неща. Знаете ли каква е разликата между действащия и сега предложения проект за нов Изборен кодекс – едно и също съдържание, структурирано по различен начин, иначе казано – начинът, по който ни лъжат, е различен.
Според Владимир Брезоев в Обществения съвет към комисията гражданите играят ролята на миманс в голяма степен и там преобладават хората, които са определени от ръководството й. Той подчерта, че не се чува техният глас. Той обаче каза, че е останал в съвета, защото единствено участието му в него му дава възможността да каже това, което иска, и посочи нещата, за които настоява:
Ние настояваме за три неща. Първо – за да има равнопоставеност на избирателите и на избраните, тъй като сега се злоупотребява с тезата, че на избирателите е осигурено равно и достъпно право, това не е така, защото избирателите се представят на изборите чрез партии, коалиции от партии и инициативни комитети на граждани. Разликата е в това, че партиите и коалициите от партии издигат своите представители в 31 многомандатни избирателни района, а гражданите могат да издигат само в един. Предлагаме в тази връзка да се създаде четвърти изборен субект и гражданите да имат право да регистрират свои кандидати в 31 многомандатни избирателни района. /…/ Второ – държавата изцяло да финансира кампаниите на регистрираните изборни субекти. /…/ Третият пункт – категорично настояваме за пълно отпадане на изборния праг, който сега е 4%.