Основният въпрос е какво от добрите намерения, които декларираха всички и които бяха направени като предложения от неправителствени организации и от граждански сдружения, остана в проекта, внесен в зала и какво ще излезе от зала. Защото оказва се, че между първо и второ четене добрите намерения едно по едно се изпаряват. Едно от силните искания на НПО-тата беше въвеждането на мажоритарен елемент чрез преференциален вот с нисък праг, който наистина позволява да се размести партийното статукво. Текстовете за преференциалното гласуване до този момент не са подкрепени, те на комисия не успяха да бъдат одобрени. Т. е. отново в залата ще се реши с някакви динамични мнозинства и в последния момент политическите сили ще се извинят и ще кажат: "Ами не събрахме мнозинство". Моето опасение е, че преференциалният вот отново ще бъде погребан.
Стефан Манов каза още, че се прави всичко възможно друга идея - тази за електронното гласуване, да не бъде реализирана с мотива за опасността по отношение на сигурността в мрежата:
Друго нещо, което отдавна се иска от гражданските организации, е интернет вотът. Ако този нов кодекс не бъде приет и не бъде приложен за евроизборите, ние трябва да направим експериментален вот за изборите на 25-и май. До този ден няма никакви действия от ЦИК по този вот. Сякаш всички са решили, че той ще бъде отменен – било то с промяна на действащия кодекс, било то с приемането на нов кодекс. Нещо повече – в новия кодекс беше направено предложение за интернет вот от парламентарната група на ГЕРБ, което беше дружно отхвърлено от другите три парламентарни групи.
Притеснението не е сигурността на интернет вота. Просто този аргумент се изтъква, тъй като сякаш най-лесно се чува. Притеснението е повишаването на избирателната активност на българските граждани, и в частност на българските граждани в чужбина.
Стефан Манов коментира и публичната процедура за избор на ЦИК:
И там има отстъпление, нещата далеч не са толкова положителни. Беше поет ангажиментът ЦИК да бъде от професионалисти и след публично обсъждане. Това де факто беше ликвидирано между първо и второ четене. Отново ЦИК ще бъде партийно оцветена.
Подробности чуйте от звуковия файл.