Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Степан Месич: Дейтънското споразумение трябва да се доизгради

Снимка: Николай Кръстев

Всичко, което се случва в Босна, е плод от резултата от онова, което преди беше лошо направено. Дейтънското споразумение направи компромис към онези, които бяха за война в Босна и Херцеговина, а това бяха Слободан Милошевич и неговият режим. Правейки компромис към Милошевич, Дейтънското споразумение спря войната, но не даде възможност на Босна и Херцеговина да функционира като държава. Единственият смисъл от това Дейтънско споразумение бе спирането на кръвопролитието, в което загинаха повече от 100 000 човека. Босна и Херцеговина не е функционална държава и затова трябва да има промяна в тази част. Това каза в интервю за предаването "Събота 150“ бившият хърватски президент Стипе Месич.

Според Месич е необходимо да се промени Дейтънското мирно споразумение, което постави край на гражданската война в Босна и Херцеговина:

Трябва да се доизгради Дейтънското споразумение, така че държавата да получи своите истински функции , както и управлението на страната да има своите реални правомощия, както е във всяка една друга държава. За съжаление това не съществува в момента. Виждаме, че един ентитет, се появява като държава в държавата, който не признава Босна и Херцеговина, а другият ентитет е натоварен пък със своите вътрешни проблеми. Така че Дейтънското споразумение трябва да се доизгради, за да може Босна и Херцеговина да стане в истинския смисъл гражданска и правова държава, където всички конституционни народи през институциите да могат да изказват своите мнения и позиции. Във всеки случай трябва да е ясно, че ентитетите не могат да бъдат държави и по-голямата част от правомощията трябва да се прехвърли към централната власт. 


Според него с независимостта на Косово и реконструкцията на Босна и Херцеговина ще бъде завършена архитектурата на сигурност на Западните Балкани: Трябва да е ясно, че границите повече няма да се променят. Има обаче и такива, които живеят в илюзия, че ще могат да разширят своите граници, но това трябва да е ясно, че е илюзия. Затова казвам, че границите на страните от Югоизточна Европа няма да се променят, а ще се отварят, така както са се отворили границите на други държави от Европейския съюз. И когато такава Европа започне да функционира, няма да има мотиви за война и за промяна на границите, защото в единна Европа всеки ще живее в своя единен национален корпус без значение на държавните граници. 

Според Месич ЕС е закъснял с намесата си в босненската криза: Европа в известен смисъл закъсня, така че в истинския момент да види реалната ситуация и да се предложи тази промяна, а това означава дограждането на Дейтънското споразумение. Също така Върховният представител на международната общност трябва да има повече самостоятелност във вземането на решенията. Така че в този смисъл Европа е може би наистина закъсняла. Вижте Европа има и своите проблеми, в структурната област и в сферата на финансите. Преди всичко Европа трябва да въведе кризисен регулатор във финансовата област.

Цялото интервю на Николай Кръстев със Стипе Месич можете да чуете от звуковия файл.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна