Интервю на Лили Маринкова с Валери Найденов и Александър Кьосев
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По същество в голямата си част това е съдържанието на стария Изборен кодекс. За съжаление, дори онези малки новости, които съществуваха в законопроекта, бяха отхвърлени от мнозинството в пленарната зала, с което с още по-голяма сила днес мога да заявя, че имаме стар Изборен кодекс с единствен нов елемент - нова Централна избирателна комисия. Това коментира в предаването "Неделя 150“ бившият председател на Народното събрание Цецка Цачева от ГЕРБ.
Не се случиха очакванията в нашето общество за радикални промени в изборните правила. Категорично няма мажоритарен елемент. Преференциалният вот, който фигурираше като предложение в законопроекта, в последния момент по недопустим начин, по предложение на депутат от ДПС, бе обезсмислен, като бе казано, че всички бюлетини, в които няма отбелязана преференция, ще се записват на името на водача и по този начин водачите си гарантират "златно място“, без да се притесняват от вътрешната конкуренция в една парламентарна група или листа. От тук насетне мисля, че ще започнат проблемите на управляващите по т.нар. нов Изборен кодекс, защото хората няма как да не разберат, че са останали излъгани и се надявам да потърсят сметка от онези, които 8 месеца ги лъгаха.
За да се извърши каквато и да било радикална промяна, се изисква стабилно мнозинство в парламента. Този парламент е в агония. Мнозинството и кворумът се договарят ден за ден, час за час. За съжаление, очакванията на хората и този път се разминаха с онова, което се сътвори.
Заместник-председателят на парламентарната група на БСП Дора Янкова отхвърли тези обвинения, като посочи, че в Изборния кодекс са влезли предложенията на гражданските организации:
Изборният кодекс трябва да даде технологията и доверието в резултатите. Това са двата основни извода за мен. Аз мисля, че така написаният и гласуван Изборен кодекс дава една по-прозрачна, по-ясна технология. В крайна сметка в целия този Изборен кодекс аз смятам, че технологията, която ние разписахме, дава възможност за доверие и прозрачност и мисля, че и партиите, и българските граждани ще имат доверие в резултатите. В този Изборен кодекс има 150 предложения на граждански организации, които са включени. /…/ Въпросът, за който спорим, е друг – спорим за състоянието на партиите, за играчите. Това може би не можем да го решим с Изборния кодекс, това е наша партийна работа. Не можем с Изборния кодекс да си решим нашите партийни въпроси. С Изборния кодекс няма да решим състоянието на партиите и какви хора се предлагат.
Янкова призова президента да даде ход на Изборния кодекс.
Хората искаха няколко неща, някои от които смятам, че се случиха, каза Янко Янков от ДПС. Той добави:
На първо място, увеличи се възможността гражданите да гласуват с друг знак, освен с X. Второ – възможността за даване на преписи от секционните избирателни комисии от протоколите, подписани и подпечатани по съответния ред – всеки препис да може да служи като инструмент за обжалване на вота, качването му в интернет. Това ще доведе до по-малко фалшификации. Освен това конструирането на ЦИК става по съвсем нов начин и към нея ще действа Обществен съвет като консултативен и до голяма степен контролен орган. В новия Изборен кодекс има възможност за преференции. Предложението на колегата беше тази възможност да не е елементарна, да не е такава, че една малка група граждани да може да подмени вота на по-голямата, които са съгласни с начина, по който съответните партии са си подредили листите. Ако допуснем по елементарен начин да се преструктурират листите, това означава партиите да не могат да си планират парламентарните групи. По корпоративни, родови или други признаци така да се изкривят парламентарните групи, че партиите да се чудят какво да правят в един следващ парламент.
Ще имаме среща с президента по въпроси от Изборния кодекс, защото има много текстове, с които ние не сме съгласни и които нарушават правата на гражданите. Предполагам, че тя ще се състои тази седмица. Ако не съберем необходимия брой народни представители, за да сезираме КС, ще потърсим съдействието на президента.
Коментар по темата направиха също журналистът Валери Найденов и културологът Александър Кьосев.