Повече от 36 часа малайзийският самолет с 239 души на борда е в неизвестност. В операцията по издирването на изчезналия "Боинг-777-200" вече участват 40 кораба и 34 самолета от Виетнам, Малайзия, Сингапур, Китай, Филипините и Австралия.
Самолет на виетнамските ВВС е открил отломка, която вероятно е от изчезналия малайзийски самолет, съобщи Ройтерс като цитира източник от виетнамските въздушни служби. В същото време високопоставен източник от участниците в издирвателната операция е заявил, че основната версия, по която се работи в момента е, че машината се е разпаднала във въздуха. Самолетът е изчезнал от радарите, когато е летял на височина от 10 км. Фактът, че почти 48 часа след изчезването не сме открили отломки ни кара да смятаме, че машината се е разпаднала във въздуха, обявил източникът.
Издирвателната операция се води съвместно от Виетнам, Малайзия, Сингапур, Китай и Филипините, с участието на военни кораби, самолети и хеликоптери. Част от роднините на изчезналите пътници на лайнера са настанени в хотел "Лидо" в Пекин, в очакване на новини. Директорът на авикомпанията Хю Дънлийви заяви, че роднините трябва да са подготвени за най-лошото. Обяснихме на членовете на семействата, че след повече от трийсет часа без никакъв контакт със самолета, смятаме, че близките трябва да се подготвят за най-лошото.
Изчезналият самолет на малайзийските авиолинии с 239 души на борда може да е обърнал в обратна посока от планирания маршрут малко преди да изчезне, сочат данни от радара, който е следял полета. Предположенията са, че машината се е отклонила от курса си и може би се е насочила обратно към Куала Лумпур. Затова малайзийските спасителни екипи са разширили зоната на претърсване и към западните части на страната.
По-рано малайзийският министър на транспорта Хишамудин Хюсеин съобщи, че официално се разглежда хипотезата за терористичен акт. Проверява се самоличността на общо 4-има пътници:
Разполагам с 4-те имена при себе си. В контакт сме с разузнавателните служби. Разговарях и с представители на чужди разузнавания, от които очакваме помощ при разследването и ще се срещна с тях по-късно днес.
За двама от тях се знае, че са използвали крадени европейски паспорти - италиански и австрийски, за да се качат в самолета.
Китайски медии съобщиха, че китайски гражданин, чийто паспорт е в списъка на пътниците на изчезналия самолет, не се е качвал на борда и изобщо не е пътувал извън страната. Името на човека обаче не е същото като това на пътника, съвпада само номерът на паспорта, който не бил губен или откраднат.
САЩ изпращат в Малайзия група служители на Федералното бюро за разследване, които ще вземат участие в изясняването на причините за изчезването на пътническия самолет на "Малайзия Еърлайнз". Решението е било взето, тъй като сред пътниците е имало и американци, както и за да се установи дали случаят няма връзка с тероризъм.
Интерпол потвърди, че поне два паспорта, обявени за изгубени или откраднати в базата им данни, са били използвани от пътници да се качат на борда на изчезналия малайзийски самолет. Никой не е проверявал в базата на организацията австрийския и италианския паспорт между времето, когато са обявени за откраднати и излитането на полета. От организацията заявиха, че проверяват и други паспорти на пътници от самолета. "Все още е рано да спекулираме за връзка между откраднатите паспорти и изчезналия самолет, но очевидно е много притеснително, че пътник е успял да се качи на международен полет с паспорт, обявен за откраднат в базата на Интерпол," заяви генералният секретар на организацията Роналд Ноубъл.
Самолетът излетя от Куала Лумпур за китайската столица Пекин след полунощ в събота и изчезна от екраните в 2:40 часа местно време - 19 минути след излитането. По данни на агенция Синхуа връзката е загубена, докато самолетът е летял над Виетнам. На борда е имало 154-ма пътници от Китай, 38 малайзийци, 7 индонезийци, шестима австралийци, петима индийци, четирима французи, трима граждани на САЩ, по двама новозеландци, украинци и канадци, по един от Русия, Италия, Холандия и Австрия.