Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: За Русия не би било много добър вариант, ако анексира Крим

Снимка: www.south-stream.info

България не може да води твърде независима външна политика, когато е член на ЕС и НАТО заяви Мартин Владимиров от Експертен клуб за икономика и политика и асистент в департамента по международни отношения на университета "Джонс Хопкинс". Той оцени като правилна позицията на министър Кристиян Вигенин за Украйна в предаването „12 + 3“ по „Хоризонт“:

Аз смятам, че Вигенин прави това, което е възможно. България не може да води твърде независима външна политика, когато е член на ЕС и НАТО, тъй като мащабите на възможностите за влияние на България са ограничени. Така че за България е важно все пак да подкрепя своите съюзници. Ако щете, дори при евентуален руски натиск в бъдеще по различни въпроси  и в енергетиката, и в областта на дипломацията ние можем да разчитаме на нашите съюзници от НАТО и ЕС и в този ключов момент, в който Западът се опитва да се обедини около една обща кауза, България няма сметка от това да се противопоставя на такова решение.

Според Владимиров, който е и член на Центъра за изследване на демокрацията,  прокарването на интереси на Газпром у нас продължава въпреки заявлението на комисар Гюнтер Йотингер, че временно се замразяват преговорите по „Южен поток“. Той коментира и предложените изменения в Закона за енергетиката:

За Русия е окей ние официално да поддържаме Европейската комисия, но неофициално да продължаваме сътрудничеството си по „Южен поток“

Липсата на международно признание на резултатите от референдума в Крим би довело до ситуация подобна на случилото се в Абхазия и Южна Осетия, чиято независимост не е призната от много страни, но Грузия не може да управлява, защото там има руски войски и лоялни на Москва правителства, изъткна експертът. Според него обаче Русия има по-голяма изгода да не анексира Крим:

За Русия това не би било много добър вариант, ако анексира Крим, защото ще развалиме международната си репутация. За Русия средният вариант е по-изгоден винаги, т.е. де факто и Крим да разчита на Русия - политически, финансово и военно, но де юре да е някакъв вид автономна област, която хем е част от Руската федерация, хем е част от Украйна. Тоест интегритета и суверенитета на Крим да се поддържа чрез руски войски, които са там, на самия полуостров и чрез финансова помощ от Москва, а международната общност може да си говори колкото си иска, но, тъй като де факто няма анексиране, да няма всъщност директни мерки от страна на Запада, които да афектират Русия.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени