Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искра Баева: Балансът на силите определя кой принцип да бъде спазен в референдумите

Снимка: Стаматина Никова

Присъединяване на Крим към Русия няма да е исторически прецедент в най-новата история на Европа. Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" историкът проф. Искра Баева по повод референдума в Крим. Югославия се разпадна, а Чехословакия се раздели на две, въпреки че политиците знаеха, че ако направят референдум, двата народа ще искат да останат заедно в една държава. Може би най-близкият до тази ситуация прецедент е обособяването на Косово като самостоятелна държава, изтъкна историкът и допълни:

Историята представлява един процес, който променя нещата, докато правото се опитва да ги контролира и да ги запази такива, каквито са. От правна гледна точка, от юридическа гледна точка, този референдум действително не отговаря на законите на държавата, на Конституцията и на принципите, и на някои други неща, например - че не би трябвало референдум да се провежда в присъствието на чужди войски - в случая руски. Но същевременно при подобни условия друго волеизлияние на населението е било признавано.

Фактически, дали ще бъде признат единият принцип - на нерушимостта на границите, или другият принцип - на правото на нацията за самоопределение, за мое съжаление се определя от баланса на силите, от геополитическия интерес, от силата на противоборстващите групировки. 


Репортажа на Васил Жечев и интервюто с проф. Искра Баева можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени